Krucjata na lata

Próchnica nie jest medialna. Chociaż psuje zdrowie zdecydowanej większości Polaków, wliczając nawet tych, których nie dotyczy, czyli nowonarodzone dzieci i już bezzębnych starców. Jest powszechna – 9 na 10 nastolatków ma dziurawe zęby!

Próchnica zębów jest chorobą zaraźliwą. Tylko dzięki właściwej higienie jamy ustnej – częste szczotkowanie zębów i używanie nici dentystycznej – możemy eliminować bakterie ją wywołujące. Zaniechanie używania szczoteczki i niewłaściwa dieta sprawiają, że bakterie namnażają się w płytce nazębnej. Wydzielane przez nie substancje uszkadzają i trwale niszczą szkliwo zębów. Gdyby na tym kończyły swą działalność, nie byłoby jeszcze tak źle. Ale bakterie próchnicotwórcze przenikają przez zęby krwioobiegu i atakują inne narządy. Prowadzi to do licznych powikłań próchnicy – groźnych i powszechnie występujących chorób. W tym takich, które bezpośrednio zagrażają życiu.

Udary, zawały, zapalenie opon mózgowych, cukrzyca, sepsa – tak, za wiele przypadków tych chorób odpowiada próchnica. Oczywiście musi upłynąć chwila, od zaatakowania szkliwa do wdarcia się układu krwionośnego i rozpocznie podbój najważniejszych organów wewnętrznych. Ale to nic nie zmienia. Bo człowiek to taka istota, która potrafi przewidywać. Nie wiem, co sprawia, że oczywisty i poważnych czynnik chorobotwórczy, nawet jeśli nie liczyć samej utraty zębów i związanego z tym bólu, pozostaje lekceważony. Lekceważony tak przez zwykłych ludzi jak i przez instytucje państwa.

Dlaczego tym  problemem powinny interesować się władze? Powód jest oczywisty. Szacuje się, że choroby będące powikłaniami próchnicy stanowią aż jedną piątą wszystkich tych chorób. Oznacza to, że samo wyeliminowanie próchnicy powinno wyraźnie zmniejszyć liczbę zawałów. Nawet o 20%. A tym samym poważnie zmniejszyć wydatki na służbę zdrowia. Zwalczanie próchnicy po prostu się opłaca, dlatego rozwinięte kraje już dawno to zrobiły w sposób systemowy.

Takiej plagi jak próchnica w Polsce nie zwalczy się indywidualnie. Potrzebne jest przemyślane i konsekwentne działanie systemowe. Przykładów ze świata jest wiele, nic tylko czerpać wzorce i wcielać w życie. Powinno to być celem wszystkich partii politycznych. Dlaczego nie jest. Dlatego że próchnica nie jest medialna? Że wstydzimy się tego i udajemy, że wszystko jest w porządku? Nie jest w porządku. Co roku próchnica kosztuje nas jako społeczeństwo ogromne sumy i wielkie niepotrzebne cierpienie pacjentów.

W czasach gdy leczenie próchnicy jest łatwiejsze niż kiedykolwiek, cierpią na nią już kilkuletnie dzieci! To jest niebywała sytuacja, że postęp medycyny zachodzący wszędzie, omija w Polsce akurat coś tak powszechnego. Nie potrafię tego zrozumieć. Być może chodzi o to, że nie od razu będą widziane skutki nawet najsensowniejszych działań. A politycy zdają się wszystko oceniać tylko w perspektywie najbliższych wyborów. Cóż, myślę, że w kilka lat naprawdę można osiągnąć wymierne efekty. Jeśli tylko się chce.

Covid niczego nie tłumaczy. Przed pandemią było równie źle. A teraz, właśnie teraz powinniśmy robić wszystko, aby zwiększyć odporność społeczeństwa. Zaawansowana próchnica osłabia organizm jak każda długotrwała infekcja. Naprawdę nie trzeba być doktorem medycyny, żeby rozumieć takie rzeczy.

Na początek proponuję, aby zobowiązać producentów słodyczy do umieszczenia na opakowaniach informacji przypominającej o szczotkowaniu zębów. Prosta sympatyczny grafika, nota bene świadcząca o tym, że producent myśli o zdrowiu dzieci. Sympatyczne wezwanie na pewno zwiększyłby chęć do mycia zębów. Dzieci łatwo ulegają wpływowi komunikatów reklamowych, jeśli do tego dodamy obowiązek posiadania szczoteczki do zębów w tornistrze ucznia i worku przedszkolaka, to już zostanie zrobiony pierwszy krok.

Wymiecenie próchnicy z Polski to jest zadanie na lata, ale tym bardziej należy zacząć coś robić jak najszybciej. Proszę o wsparcie akcji na twitterze: https://twitter.com/SZCZOTA11

Dzieci i dorosłych zapraszam na wizytę!

Nasza klinika pozostaje do Państwa dyspozycji. Jesteśmy otwarci. Ze względów na obostrzenia antycovidowe prosimy o telefoniczny kontakt, aby umówić wizytę w sposób minimalizującym ryzyko spotkania z innymi pacjentami.

Czy cukierki mogą pomóc zwalczyć próchnicę?

Tłusty czwartek! Obyczaj zobowiązuje, więc nie ma co się czepiać i dręczyć opowieściami, jak cukier bardzo niekorzystnie wpływa na organizm człowieka. Cieszmy się i jedzmy. Zresztą paradoksalnie przy takiej okazji, częściej myślimy o diecie, prawda?! 🙂

Udzielmy sobie zatem dyspensy i spróbujmy się zastanowić, w jaki sposób wykorzystać cukier w walce z próchnicą. Niedawno rzuciłam pomysł, żeby podatek cukrowy przeznaczyć na zwalczanie próchnicy. Podatek został wprowadzony, ale pieniądze poszły na pilniejsze potrzeby służby zdrowia. Na przykład zniesienie limitów wizyt w psychiatrii dziecięcej. Rozważa się przeznaczenie tych dodatkowych środków na zwalczenie cukrzycy.

Nie rezygnuj z terapii!

Okazuje się, że wielu Pacjentów nie wiedziało, że Artodonto działa pomimo pandemii. Działamy. Działamy, zachowując wszystkie zalecane środki ostrożności. Dbamy o bezpieczeństwo Pacjentów. Oferujemy leczenie problemów jamy ustnej w pełnym zakresie. Stomatologia estetyczna, leczenie próchnicy, stomatologia cyfrowa (szczególnie polecana w pandemii), implanty, ortodoncja. Wszystko to na najwyższym poziomie. Utrudnienia związane z koronawirusem przysparzają nam dodatkowych obowiązków, ale poza tym Klinika Artodonto funkcjonuje normalnie.

Szczepimy się! Albo będziemy tysiąc lat za Chińczykami

Nasza klinika dentystyczna jako jedna z pierwszych bierze udział w szczepieniu. Zgłosiliśmy się najszybciej jak to było możliwe. A wczoraj otrzymaliśmy wiadomość, że już przyszła nasza kolej. Dziś rano udaliśmy się do punktu szczepień i czekamy na pierwszą dawkę. Proces formalnego zgłoszenia przebiegł sprawnie, ale teraz niestety będziemy musieli wykazać się cierpliwością.

Mróz i nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwość zębów objawia się nagłym ostrym bólem przy zetknięciu zęba z zimnym lub gorącym posiłkiem. Czasami ból sprawia nawet oddychanie, szczególnie na świeżym, mroźnym powietrzu. Jest to znak, że mamy naprawdę poważny problem z nadwrażliwością i koniecznie trzeba o tym poinformować dentystę przy najbliższej wizycie.

Każdy może sobie zrobić prosty test intensywnie wciągając powietrze przez zaciśnięte zęby. Jeśli pojawi się dyskomfort, nawet niewielki, to może być sygnał poważnego problemu. Na mrozie każdy oddech może być związany z cierpieniem.

Zdrowe postanowienia noworoczne

Podobno do najtrwalszych rzeczy we wszechświecie należą postanowienia noworoczne. Co roku każdy ma niezmiennie takie same 🙂 Żarty żartami, ale podstawą sukcesu jest planowanie. Najlepiej zacząć od niewielkiej zmiany. Wielka lista zamierzeń, choć jej sporządzenie może sprawić przyjemność, już po kilku dniach stanie się jedynie udręką i przyczyną obniżonego samopoczucia – miało być tak pięknie, a znów nic nie wyszło z próby podbicia wszechświata. Jak mówi chińskie przysłowie, każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku.

Szczepionka na koronawirusa i życzenia na Nowy Rok!

Zgłosiliśmy się jako klinika stomatologiczna, aby jak najszybciej poddać się szczepieniu. Tak ze względu na dobro naszych Pacjentów jak i naszych bliskich. Zdecydowane obniżenia ryzyka zachorowania na covid-19 jest niezbędne, abyśmy mogli pokonać pandemię i powrócić do normalnego życia. Wszystkim powinna na tym zależeć.
Dlatego podaję numer telefonu, pod którym można uzyskać informacje na temat szczepionki – 989. Dla dzwoniących z zagranicy – 22 62 62 989.

Maseczka a samonaprawianie się zębów

Gdy prawidłowo używa się maseczki, nie ma powodu do obaw. Na pewno obniża ryzyko zakażenia koronawirusem i innymi drobnoustrojami, które przenoszą się w powietrzu.

Jednak chciałabym zwrócić uwagę na jeden problem. Otóż przy noszeniu maseczki trzeba pamiętać o częstszym piciu wody. Choć to może wydać się dziwne, ale maseczka wysusza wnętrze jamy ustnej, szczególnie gdy oddychamy suchym zimowym powietrzem.

Koronawirus a dentysta

Ruszają szczepienia na covid-19! Na razie w Moskwie i w Londynie. Ciekawe, kiedy dołączy Warszawa?

Dentysta w swojej pracy jest narażony na zakażenie. Jak w przypadku wszystkich specjalizacji medycznych związanych z przeprowadzaniem zabiegów. Dlatego też gabinet dentystyczny jest poddany ścisłemu reżimowi sanitarno-epidemiologicznemu. Tak było zawsze, a w czasie pandemii koronawirusa stosujemy dodatkowe zabezpieczenia. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i z najwyższą troską o zdrowie Pacjentów.

Mikołaj musi być optymistą!

Optymizm! Jedna z najważniejszych cech ludzi szczęśliwych i pozytywnie wpływających na otoczenie. Nie stoi w sprzeczności z rozsądkiem. Podstawą optymizmu jest trzeźwy osąd sytuacji, wyrażany takimi stwierdzeniami jak „po co martwić się na zapas?”, „nie martw się tym, na co nie masz wpływu”, „Nie ważne, że się potykasz. Ważne, że wstajesz.”

Czarnowidztwo wpędza w zły nastrój, marnuje energię na myślenie o zagrożeniach, których większość nigdy się nie spełni. Generalnie pesymizm działa demotywująco, tak na otoczenie, jak i na osobę, która „na każde rozwiązanie potrafi znaleźć problem”.