Szczepimy się! Albo będziemy tysiąc lat za Chińczykami

Nasza klinika dentystyczna jako jedna z pierwszych bierze udział w szczepieniu. Zgłosiliśmy się najszybciej jak to było możliwe. A wczoraj otrzymaliśmy wiadomość, że już przyszła nasza kolej. Dziś rano udaliśmy się do punktu szczepień i czekamy na pierwszą dawkę. Proces formalnego zgłoszenia przebiegł sprawnie, ale teraz niestety będziemy musieli wykazać się cierpliwością.

Ale nie narzekamy. Zależy nam na jak najszybszym uzyskaniu odporności. Przede wszystkim bardzo starannie dbamy o ochronę siebie i pacjentów. Skrupulatnie stosujemy się do pandemicznych rozporządzeń. Więc stosujemy akcesoria i sprzęt ochronny, nie jest może najwygodniejszy przy zabiegach dentystycznych, ale dajemy radę. Fakt, że nasza klinika posiada dwie recepcje i dwa oddzielne wejścia wprost z ulicy ułatwia nam działanie. I podnosi bezpieczeństwo pacjentów przychodzących na wizyty.

Gabinet dentystyczny to jedno z niewielu miejsc, w których można zdjąć maseczkę. Oczywiście tylko wtedy, gdy się jest pacjentem 🙂 My mamy podwójne maseczki, do tego jeszcze przyłbice, no i jednorazowe kombinezony ochronne. A po każdej wizycie dodatkową pracę związaną z odkażeniem gabinetu. Musi być bezpiecznie i jest bezpiecznie. Nie da się leczyć zębów przez telefon. Dentysta jest więc na pierwszej linii.

Wspominam o tym, bo jest wiele osób, które bagatelizują znaczenie maseczek, a nawet takich, które wciąż nie wierzą w istnienie koronawirusa. Pomimo tego że nawet powszechnie znani koronasceptycy, informowali o tym, że zachorowali na COVID19. Nie wierzyli, a doświadczyli. I co? Nic! Nadal wiele osób podważa twierdzi, że ta choroba jest zmyślona. Historia medycyny zna wiele przykładów wątpienia w naukę.

Gdy pod koniec XVIII wieku wymyślono szczepionkę na ospę, sceptycyzm był ogromny. Niektórzy twierdzili nawet, że nie ma sensu się szczepić, bo ospa nie jest chorobą zakaźną. Aby to udowodnić, pewien lekarz zamkną się w pomieszczeniu z chorymi. Ku swojemu zdziwieniu zakaził się i ledwie wywinął śmierci. Tak to bywa z naukosceptykami. Najgorsze że rozpowszechniając banialuki narażają innych.

Obecnie mamy powrót antyszczepionkowców. Szacowne czasopismo Lancet opublikowało badania, według których szczepionki wywołują autyzm. Dopiero po pewnym czasie zweryfikowano te badania i po sprawdzeniu okazało się, że ich autor – angielski lekarz – wszystko zmyślił. Co prawda poniósł karę i stracił prawo do wykonywania zawodu, ale zło, które uczynił, trwa. Coraz więcej osób powołuje się na te, całkiem fałszywe przecież, „badania”.

Nie dajmy się zwariować. Medycyna rozwija się cały czas. Dzięki szczepionkom wyeliminowaliśmy wiele bardzo groźnych chorób. Jeśli zastąpimy naukę zabobonami i receptami z Internetu, to marny nasz los. I czeka nas powrót do czasów, gdy zęby leczyło się u kowala. Tymczasem, gdyby ktoś nie był dawno u dentysty, to może się mocno zdziwić postępem techniki. Nowoczesna stomatologia to lasery diagnostyczne i zabiegowe, cyfrowa diagnostyka, implanty, niewidoczne aparaty ortodontyczne. Efektywność, precyzja i … komfort dla pacjenta. Dbając o swoje zdrowie, dbamy tez o zdrowie bliskich i całej społeczności. A gdyby wszyscy o tym pamiętali, nie byłoby problemów z próchnicą.

Gdy zastanawiamy się, jak to się stało, że Chińczycy tak szybko poradzili sobie z pandemię, możemy uznać, że po prostu panuje tam cenzura albo przypomnieć sobie, że jest to społeczeństwo zdyscyplinowane, o dużej świadomości zasad higieny. Medycyna chińska rozwijała się tysiące lat. Dość wspomnieć, że pierwsze prymitywne sposoby szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym wymyślono właśnie w Chinach. Było to około X wieku! Takie rozwiązanie podpowiedziała im obserwacja prawidłowości w przebiegu chorób. I pomimo, że nie mogli zobaczyć drobnoustrojów, nie mieli przecież mikroskopów, to wyciągnęli z doświadczeń właściwe wnioski.

My posiadamy ogromną wiedzę i możliwości techniczne. Jednak problem tkwi w mentalności. Okazuje się, że niektórzy pod tym względem są tysiąc lat za Chińczykami.

No! Już jesteśmy po szczepieniu, czekaliśmy niecałe 2 godziny. Sam zabieg trwał króciutko. Lekkie ukłucie i po wszystkim.
Oczywiście jeszcze nic nie zmieniamy w funkcjonowaniu naszej kliniki. Nadal trzymamy antykoronawirusowy rygor. Ale z coraz większą nadzieją oczekujemy szczęśliwego wyjścia z pandemii. Zapraszam na wizytę!

Mróz i nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwość zębów objawia się nagłym ostrym bólem przy zetknięciu zęba z zimnym lub gorącym posiłkiem. Czasami ból sprawia nawet oddychanie, szczególnie na świeżym, mroźnym powietrzu. Jest to znak, że mamy naprawdę poważny problem z nadwrażliwością i koniecznie trzeba o tym poinformować dentystę przy najbliższej wizycie.

Każdy może sobie zrobić prosty test intensywnie wciągając powietrze przez zaciśnięte zęby. Jeśli pojawi się dyskomfort, nawet niewielki, to może być sygnał poważnego problemu. Na mrozie każdy oddech może być związany z cierpieniem.

Zdrowe postanowienia noworoczne

Podobno do najtrwalszych rzeczy we wszechświecie należą postanowienia noworoczne. Co roku każdy ma niezmiennie takie same 🙂 Żarty żartami, ale podstawą sukcesu jest planowanie. Najlepiej zacząć od niewielkiej zmiany. Wielka lista zamierzeń, choć jej sporządzenie może sprawić przyjemność, już po kilku dniach stanie się jedynie udręką i przyczyną obniżonego samopoczucia – miało być tak pięknie, a znów nic nie wyszło z próby podbicia wszechświata. Jak mówi chińskie przysłowie, każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku.

Szczepionka na koronawirusa i życzenia na Nowy Rok!

Zgłosiliśmy się jako klinika stomatologiczna, aby jak najszybciej poddać się szczepieniu. Tak ze względu na dobro naszych Pacjentów jak i naszych bliskich. Zdecydowane obniżenia ryzyka zachorowania na covid-19 jest niezbędne, abyśmy mogli pokonać pandemię i powrócić do normalnego życia. Wszystkim powinna na tym zależeć.
Dlatego podaję numer telefonu, pod którym można uzyskać informacje na temat szczepionki – 989. Dla dzwoniących z zagranicy – 22 62 62 989.

Maseczka a samonaprawianie się zębów

Gdy prawidłowo używa się maseczki, nie ma powodu do obaw. Na pewno obniża ryzyko zakażenia koronawirusem i innymi drobnoustrojami, które przenoszą się w powietrzu.

Jednak chciałabym zwrócić uwagę na jeden problem. Otóż przy noszeniu maseczki trzeba pamiętać o częstszym piciu wody. Choć to może wydać się dziwne, ale maseczka wysusza wnętrze jamy ustnej, szczególnie gdy oddychamy suchym zimowym powietrzem.

Koronawirus a dentysta

Ruszają szczepienia na covid-19! Na razie w Moskwie i w Londynie. Ciekawe, kiedy dołączy Warszawa?

Dentysta w swojej pracy jest narażony na zakażenie. Jak w przypadku wszystkich specjalizacji medycznych związanych z przeprowadzaniem zabiegów. Dlatego też gabinet dentystyczny jest poddany ścisłemu reżimowi sanitarno-epidemiologicznemu. Tak było zawsze, a w czasie pandemii koronawirusa stosujemy dodatkowe zabezpieczenia. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i z najwyższą troską o zdrowie Pacjentów.

Mikołaj musi być optymistą!

Optymizm! Jedna z najważniejszych cech ludzi szczęśliwych i pozytywnie wpływających na otoczenie. Nie stoi w sprzeczności z rozsądkiem. Podstawą optymizmu jest trzeźwy osąd sytuacji, wyrażany takimi stwierdzeniami jak „po co martwić się na zapas?”, „nie martw się tym, na co nie masz wpływu”, „Nie ważne, że się potykasz. Ważne, że wstajesz.”

Czarnowidztwo wpędza w zły nastrój, marnuje energię na myślenie o zagrożeniach, których większość nigdy się nie spełni. Generalnie pesymizm działa demotywująco, tak na otoczenie, jak i na osobę, która „na każde rozwiązanie potrafi znaleźć problem”.

Białe Święta? Oby!

AccuWeather to firma, która od 58 lat prognozuje pogodę dla całego świata. Ciekawe czy w tym roku będzie to prognoza trafna. Według przewidywań grudzień w Polsce ma być niezbyt mroźny, ale jest nadzieja na śnieg utrzymujący się do Świąt! Byłoby pięknie, gdyby sprawdziły się te słowa:

„Zimowa aura 2020/21 może podzielić Polskę na zimny wschód i cieplejszy zachód. Sprawi to już na początku grudnia wyż rosyjski z zimnym powietrzem znad Syberii; spadnie sporo śniegu, mróz potrzyma 2-3 tygodnie.” – * link do źródła na końcu tekstu.

Najgłębszy basen świata a „dziurki” w zębach

Właśnie dowiedziałam się, że w Mszczonowie pod Warszawą otwarto najgłębszy na świecie basen. Budowa wymagała wysiłku i niebagatelnych nakładów, ale warto bo dzięki temu amatorzy i profesjonalni nurkowie będą mogli trenować w znakomitych warunkach. Maksymalna głębokość to aż 45 metrów. Jest to niewątpliwie powód do dumy.
W swojej pracy nie ma do czynienia z tak wielkimi głębokościami, ale jakby tak zsumować wszystkie leczenia kanałowe przeprowadzone w klinice stomatologicznej Artodonto, to moglibyśmy stanąć w szranki z budowniczymi Deepspot.

White Friday w Artodonto

W najbliższy piątek wielkie wyprzedaże, czyli Black Friday. Co prawda galerie handlowe będą czynne dopiero od soboty, ale na pewno znajdzie się wiele interesujących ofert na przykład w handlu internetowym. Lekki spadek wykrytych zakażeń koronawirusem i poluzowanie obostrzeń, to powód do radości. Wreszcie jakieś bardziej optymistyczne wiadomości w tym ponurym, jesiennym czasie. Ciemno, szaro – oby przyszłość była jaśniejsza. I będzie!

Zapraszam wszystkich zainteresowanych wybielaniem zębów do skorzystania z oferty White Friday w Artodonto. Każdy, kto zapisze się do końca piątku 27 listopada na wybielanie zębów, uzyska rabat w wysokości 200 złotych na wybielanie zębów metodą Beyond. Warunkiem jest wykorzystanie tego rabatu do końca bieżącego roku.