Usuwanie złamanych narzędzi z kanałów

Usuwanie złamanych narzędzi z kanałów zęba to duże wyzwanie dla każdego lekarza. Endodonta stomatologiczny musi odpowiednio zaplanować sobie pracę i podjąć takie kroki, aby sam zabieg był prosty i jak najmniej inwazyjny. Endodoncja stomatologiczna to bardzo ważna dziedzina stomatologii. Czasami podczas zabiegu dochodzi do złamania narzędzia. W takiej sytuacji trzeba działać bardzo rozważnie i korzystać ze specjalistycznego, nowoczesnego sprzętu, który jest do tego przeznaczony. Skuteczne jest przeprowadzanie samego zabiegu pod mikroskopem.

IMG_2347IMG_2347Usuwanie złamanych narzędzi z kanałów zęba

Podczas leczenia kanałowego zęba czasami może dojść do złamania narzędzia.
Jego usunięcie jest konieczne, jednak nie jest to łatwe zadanie.

Aby można było usunąć narzędzie należy uzyskać prostą i szeroką drogę do narzędzia – ułatwi to dostęp oraz pozwoli na kontrolę wzrokową.  Często udaje się usunąć narzędzie z kanału, zadanie to umożliwiają specjalistyczne urządzenia.

Usunięcie narzędzi tkwiących poza krzywizną kanału jest  trudne i wymaga dużej precyzji i doświadczenia aby zabieg zakończył się powodzeniem.

Nie lada wyzwaniem dla endodonty jest usunięcie narzędzia, które przechodzi poza otwór wierzchołkowy i najczęściej jest mocno zaklinowane.  Wyjęcie takiego narzędzia niesie ryzyko jego złamania lub przepchnięcia do tkanek okołowierzchołkowych.

Narzędziem pomocnym w tego typu zabiegach jest mikroskop. Znacznie powiększa widziany obszar co ułatwia jego sprawne usunięcie.

Adrianna Płaza

lek. dentysta

Paulina Kuc

lek. dentysta

Kontakt

Klinika Stomatologiczna Artodonto.

00-193 Warszawa Śródmieście

ul. Stawki 4a i Stawki 6