Operacja płatowa

Kiedy przeprowadza się operację płatową?

Operacja płatowa to procedura przeprowadzana w procesie leczenia zaawansowanych chorób przyzębia. W klinice stomatologicznej Artodonto w Warszawie dentysta chirurg wykonuje taki zabieg, gdy powodująca zmiany zapalne płytka nazębna zalega na tyle głęboko w szczelinie między dziąsłem a zębem (w tzw. kieszonce dziąsłowej), że nie można usunąć jej takimi metodami, jak skaling czy piaskowanie. Operacja płatowa pozwala na odsłonięcie powierzchni korzeni zębów, dzięki czemu uzyskuje się do nich lepszy dostęp.

operacja płatowa

 

Jak przebiega operacja płatowa?

Operacja płatowa polega na chirurgicznym nacięciu dziąsła i uniesieniu go tak, by uzyskać dostęp do powierzchni korzeni zębów i otaczających je kości. Następnie wykonuje się kiretaż otwarty czyli oczyszczanie zębów z kamienia i innych złogów z użyciem kiret stomatologicznych. Po tym zabiegu na powierzchnię korzeni nakłada się preparat Emdogain, który stymuluje szybką odbudowę zniszczonych struktur. Po operacji na ułożone we właściwym położeniu tkanki dziąsła zakłada się szwy. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Postępowanie po operacji płatowej

Po operacji płatowej może dojść do obrzęku i nadwrażliwości poddanej zabiegowi okolicy. Dlatego pacjent musi zażywać przepisane przez stomatologa leki, stosować zimne okłady, przejść na półpłynną dietę, a także zachować szczególną ostrożność podczas zabiegów higienicznych jamy ustnej. Dolegliwości ustępują po kilku dniach. Szwy usuwa się po upływie około 2 tygodni.

 

Kontakt

Klinika Stomatologiczna Artodonto.

00-193 Warszawa Śródmieście

ul. Stawki 4a i Stawki 6