Bezbolesna stomatologia dziecięca

W leczeniu stomatologicznym dzieci najważniejszą rolę odgrywa odpowiednie podejście. Dziecko musi poczuć się komfortowo i wiedzieć, że pedodonta jest po jego stronie, a jego głównym zadaniem jest pomoc. Ważne jest także minimalizowanie bólu, które może bezpowrotnie zaprzepaścić nić zaufania na linii stomatolog – dziecko. Czy bezbolesna stomatologia dziecięca jest możliwa? Oczywiście! Pedodoncja to dziedzina stomatologii, która przede wszystkim uwzględnia niską tolerancję na ból małych dzieci. W naszym gabinecie robimy wszystko, aby Twoje dziecko wyszło z gabinetu zadowolone i oswajało się z wizytami u dentysty. 

dentysta dla dzieci warszawa

Stomatolog dziecięcy Warszawa

Pedodoncja, czyli stomatologia dziecięca – w Warszawie praktykowana m.in. w klinice Artodonto – to dziedzina obejmująca profilaktykę, a także diagnostykę i leczenie chorób zębów i przyzębia u najmłodszych. Stomatolog dziecięcy jest absolwentem stomatologii ze specjalizacją w zakresie leczenia dzieci. Z wielu względów bowiem wymaga ono nieco innego postępowania niż w przypadku dorosłych pacjentów.

Dentysta dla dzieci – dlaczego potrzebna jest taka specjalizacja?

Leczenie stomatologiczne małych pacjentów jest specyficzną procedurą choćby ze względu na różnice pomiędzy zębami stałymi a mlecznymi. Te drugie mają nieco inna budowę anatomiczną, a także niższy stopień mineralizacji, przez co są bardziej podatne na próchnicę. Od zdrowia i odpowiedniej pielęgnacji zębów mlecznych w znacznej mierze zależy jakość stałego uzębienia – tym bardziej więc należy poświęcić im szczególna uwagę.

stomatologii dla dzieci niezwykle istotne są także uwarunkowania, które ze zdrowiem zębów na pozór mają niewiele wspólnego. Istotne jest to na przykład, że najmłodsi pacjenci mają niską tolerancję na ból, który przy leczeniu silnie unerwionych struktur w jamie ustnej bywa nieunikniony. Równie ważny jest fakt, że pierwsze kontakty z dentystą są dla dzieci doświadczeniem, które wpłynie na ich stosunek do leczenia stomatologicznego w dorosłym życiu.

 

Artodonto posiada specjalny gabinet dla dzieci, wyposażony w:
# specjalny fotel małych pacjentów,
# urządzenia do bezbolesnego leczenia,
# akcesoria i preparaty profilaktyczne.

 

Czy warto oszczędzać najmłodszym wizyt u stomatologa dziecięcego?

Niestety, zdarza się, że pierwszy kontakt z dentystą jest dla dziecka przeżyciem traumatycznym. Winę za to ponoszą zarówno stomatolodzy, jak i rodzice. Nawet na tak wysoko rozwiniętym rynku usług medycznych, jak Warszawa, zdarza się, że stomatolog dziecięcy nie ma odpowiedniego przygotowania pedagogicznego i nie wie, jak zbudować relację z małym pacjentem tak, by odwiedzał dentystę bez lęku.

Błąd popełniają także rodzice, którzy często indukują maluchom własny lęk przed zabiegami stomatologicznymi. Niewłaściwe jest zwłaszcza założenie, że na pierwszą wizytę do stomatologa dziecięcego warto zabrać swoją pociechę jak najpóźniej, by jak najdłużej oszczędzić jej stresu. Niektórzy dorośli sądzą nawet, że leczenie zębów mlecznych jest pozbawione sensu, skoro wkrótce i tak zostaną zastąpione stałymi.

Takie postępowanie ma dalekosiężne konsekwencje:

  • mali pacjenci boją się dentysty „na zapas”, już zanim po raz pierwszy trafią do gabinetu stomatologii dla dzieci,
  • pierwszy kontakt z dentystą dla dzieci jest zwykle nieprzyjemny, ponieważ następuje w fazie zaawansowanych zmian chorobowych, które wymagają długiego, czasami bolesnego leczenia,
  • zaniedbane zęby mleczne to początek problemów ze stałym uzębieniem, które mogą skutkować koniecznością częstych wizyt u dentysty w dorosłym życiu.

 

Kiedy wybrać się z dzieckiem do gabinetu stomatologii dziecięcej?

Każdy dobry dentysta dla dzieci w Warszawie zgodzi się, że na pierwszą wizytę u stomatologa warto zabrać swoją pociechę jeszcze przed ukończeniem przez nią pierwszego roku życia – gdy pojawią się pierwsze zęby mleczne. Im wcześniej bowiem dziecko zacznie oswajać się z gabinetem stomatologicznym, tym większa szansa, że w przyszłości spotkanie z dentystą nie będzie wzbudzać w nim lęku.

Przede wszystkim jednak regularne wizyty u stomatologa dziecięcego w Warszawie zaoszczędzą małemu pacjentowi dyskomfortu związanego z leczeniem uzębienia, ponieważ większości problemów można zapobiec dzięki odpowiedniej profilaktyce. Nie czekaj więc, aż dziecko będzie musiało poddać się leczeniu. Doświadczenie jednoznacznie wskazuje, że pierwsza wizyta powinna odbyć się jak najwcześniej. Jeszcze ze zdrowymi zębami.

Regularna profilaktyka i leczenie stomatologiczne sprawią, że dziecko uniknie bolesnych doświadczeń również w przyszłości. Dlatego wizyty kontrolne w gabinecie stomatologii dziecięcej w Warszawie powtarzaj jak najczęściej – nawet co 3 miesiące. Dzięki temu rozwój uzębienia i zgryzu u Twojej pociechy będzie przebiegał prawidłowo, co zaowocuje brakiem poważnych problemów stomatologicznych w późniejszym okresie.

 

Co oferujemy w ramach usług dentysty dla dzieci Warszawie w Artodonto?

W naszej klinice Artodonto w Warszawie stomatolog dziecięcy zajmuje się przede wszystkim profilaktyką próchnicy – najczęstszym schorzeniem u małych pacjentów. Rolą lekarza jest przekazanie dziecku i rodzicom wiedzy na temat prawidłowej higieny jamy ustnej, a także regularna kontrola i wzmacnianie uzębienia. Do profilaktycznych zabiegów zalicza się np. lakowanie zębów (uszczelnianie podatnych na próchnicę) lub ich lakierowanie (pokrywanie warstwą fluoru wzmacniającego szkliwo).

Leczenie stomatologiczne u dzieci – jeśli jest konieczne – obejmuje takie zabiegi, jak:

Wszystkie powyższe zabiegi możemy wykonać z najwyższą troską o komfort Twojej pociechy, ponieważ Artodonto posiada gabinet dla dzieci, wyposażony w:

  • specjalny fotel małych pacjentów,
  • urządzenia do bezbolesnego leczenia,
  • akcesoria i preparaty profilaktyczne.

Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa dziecięcego?

W odpowiedzi na powyższe pytanie mamy dla Ciebie kilka cennych rad:

  • Nie strasz dziecka dentystą! Przyczyną bólu nie jest pani w białym kitlu, tylko zaniedbania. Na chory ząb trzeba się naprawdę napracować.
  • Nie spodziewaj się wiele po pierwszej wizycie! Jej celem powinno być oswojenie dziecka z gabinetem i badaniem – często jest to trudne ze względu na wcześniejsze doświadczenia dziecka z innymi lekarzami.
  • Możesz przygotować swoją pociechę do wizyty w gabinecie stomatologii dla dzieci, bawiąc się w domu w dentystę.
  • Najważniejsze – przyjdź do nas jak najwcześniej. Możemy pochwalić się wieloma pacjentami (już dorosłymi), którzy do tej pory nie mają żadnych ubytków.

 

 

Adrianna Płaza

lek. dentysta

Paulina Kuc

lek. dentysta

Kontakt

Klinika Stomatologiczna Artodonto.

00-193 Warszawa Śródmieście

ul. Stawki 4a i Stawki 6