Zmiany próchnicowe są często niewidoczne gołym okiem. Rozwijają się miejscach trudno dostępnych i często dopiero ból uświadamia nam, że coś jest nie tak. Ponadto badanie zgłębnikiem jest nieprzyjemne i raczej mało efektywne. Mówi nam i to nie zawsze, że ubytek istnieje, ale jak duży, to już nie. Z punktu widzenia Pacjenta najlepsze leczenie to takie, w którym można zrezygnować ze znieczulenia, borowania i wypełniania ubytku.
Skuteczną metodą leczenia bezbolesnego jest terapia laserowa. Laser jest to niezwykle precyzyjne urządzenie, dające się zaprogramować tak, że usuwa tylko zmienioną chorobowo tkankę bez ryzyka uszkodzenia zdrowych tkanek zęba. Długość fali lasera jest dobrana do wycinania biologicznych tkanek, jako że one zawierają głównie wodę. To właśnie woda zawarta w tkankach umożliwia proces odcinania absorbując promieniowanie i pozwala na sprawne usuwanie chorej tkanki zęba, tylko przy minimalnej energii impulsu. Obszar działania wiązki laserowej jest bardzo mały, więc efekt działania lasera jest ograniczony do bardzo małej powierzchni i minimalizuje rozgrzewanie okolicznych tkanek. Czas działania impulsu jest tak krótki, że niemożliwe jest osiągnięcie progu nerwowej reakcji bólowej. Nie istnieje więc potrzeba znieczulenia przed zabiegiem. Laser pracuje bezkontaktowo, czyli bez wibracji, nie drażni więc włókien nerwowych miazgi i nie powoduje martwicy.
Reasumując laser jest urządzeniem bardzo bezpiecznym, przeznaczonym do częstych i wyczerpujących zabiegów dentystycznych. Łączy w sobie delikatność, skuteczność i minimalizuje ból w trakcie i po zabiegu.