Kiretaż zamknięty

IMG_2251-2

Jakie są wskazania do kiretażu zamkniętego?

Kiretaż zamknięty to zabieg, który w klinice stomatologicznej Artodonto wykonuje periodontolog – specjalista zajmujący się leczeniem chorób przyzębia. Wskazaniem do tej procedury są zaawansowane stany zapalne dziąseł przejawiające się ich tkliwością, krwawieniem czy dolegliwościami bólowymi podczas jedzenia. Kiretaż zamknięty jest także zabiegiem pomocniczym w leczeniu paradontozy.

Celem kiretażu jest usunięcie osadu bakteryjnego, kamienia nazębnego oraz zmienionych chorobowo tkanek, które nagromadziły się w tzw. kieszonkach dziąsłowych – szczelinach pomiędzy dziąsłem a korzeniami zębów. Dzięki wyeliminowaniu tych czynników kieszonki ulegają spłyceniu i pokrywają się zdrowym nabłonkiem. Zabieg kiretażu może nawet zapobiec utracie zębów.

 

Na czym polega kiretaż zamknięty?

Kiretaż zamknięty przeprowadza się wówczas, gdy głębokość kieszonek dziąsłowych nie przekracza 5 mm (w przeciwnym razie wykonuje się kiretaż otwarty). Do zabiegu lekarz używa kiretu, który pozwala na dokładne oczyszczenie powierzchni korzeni zębów oraz ściany dziąsłowej. Procedura ta nie jest mocno inwazyjna, ale bolesna i może powodować krwawienie. Dlatego zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Po kiretażu pacjent przez kilka dni odczuwa dolegliwości, które można uśmierzyć preparatami przeciwbólowymi (z wyjątkiem aspiryny). Wskazana jest duża ostrożność przy zabiegach higienicznych (używanie bardzo miękkiej szczoteczki, unikanie nitkowania) oraz stosowanie półpłynnej diety.

Kontakt

Klinika Stomatologiczna Artodonto.

00-193 Warszawa Śródmieście

ul. Stawki 4a i Stawki 6