Stomatologia zachowawcza

Stomatologia cyfrowa to nowoczesne podejście do leczenia zębów. Nowoczesny sprzęt ma bardzo duży wpływ na jakość leczenia i pozwala dostrzec rzeczy, których nie dostrzegłby nawet najbardziej kompetentny stomatolog. Trójwymiarowy obraz uzębienia, wypełnienia zębów odwzorowane do milimetrów – to tylko niektóre korzyści płynące z rozwojem stomatologii cyfrowej. Lekarze dentyści z naszego gabinetu to nie tylko doświadczeni, empatyczni i skuteczni w działaniu stomatolodzy. To także pasjonaci nowoczesnych technologii, którzy chętnie korzystają z nowoczesnego sprzętu, który dostarczamy im do pracy. Dla Ciebie, jako pacjenta oznacza to precyzję i dużo skuteczniejsze leczenie.

Co to jest stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza (nazywana też stomatologią ogólną) to podstawowa dziedzina w stomatologii. Specjalizuje się w profilaktyce próchnicy oraz leczeniu już powstałych ubytków próchnicowych. Celem stomatologii zachowawczej jest utrzymanie zdrowia zębów, ich długiej żywotności oraz estetycznego wyglądu.

Stomatologia zachowawcza obejmuje szeroki zakres zabiegów, których wybór zależy od stanu uzębienia pacjenta. W Artodonto w Warszawie leczenie zachowawcze zębów jest niezwykle skuteczne, a przy tym bezbolesne, dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych narzędzi i technik.

Co to jest próchnica i jakie są jej możliwe konsekwencje?

Próchnica jest chorobą bakteryjną zębów, która dotyczy całej populacji. W jej przebiegu dochodzi do demineralizacji twardych tkanek zęba i stopniowego odsłaniania miazgi (silnie unerwionej tkanki odpowiedzialnej za odżywianie i regenerację zęba). To zwykle prowadzi do jej infekcji, a nawet nieodwracalnych uszkodzeń. 

Konsekwencją postępującej, nieleczonej próchnicy mogą być silne dolegliwości bólowe, ropnie, zgorzele, stany zapalne okostnej, a także zakażenia ogólnoustrojowe. Tymczasem rozwój choroby łatwo powstrzymać dzięki odpowiedniej profilaktyce i wcześnie wdrożonemu leczeniu.

 

Czym jest profilaktyka w stomatologii zachowawczej?

Nieodzownymi elementami profilaktyki próchnicy są prawidłowe nawyki żywieniowe i codzienna higiena jamy ustnej. Rolą stomatologii zachowawczej jest edukowanie pacjentów w tym zakresie, np. udzielanie instruktażu szczotkowania zębów.

Kolejnym obszarem działań stomatologii zachowawczej są systematyczne badania, które pozwalają na wczesne wykrywanie próchnicy. Obejmują one zarówno oględziny uzębienia przy wizytach kontrolnych, jak i diagnostykę obrazową. Próchnicy zapobiega też higienizacja zębówregularne usuwanie osadu i kamienia nazębnego, fluoryzacja i lakowanie zębów.

 

Leczenie wczesnych zmian próchnicowych

Stomatologia zachowawcza dysponuje obecnie nowoczesnymi technologiami, dzięki którym możliwe jest mało inwazyjne i całkowicie bezbolesne leczenie wcześnie wykrytych zmian próchnicowych. W Artodonto posługujemy się m.in. urządzeniem HealOzon.

Krótkotrwała ekspozycja zęba na całkowicie bezpieczną dla zdrowia, precyzyjnie podaną dawkę ozonu powoduje zniszczenie bakterii zgromadzonych w niewielkich ubytkach próchnicowych. W ten sposób z blisko 100-procentową skutecznością usuwamy przyczynę choroby bez bolesnego borowania i zakładania wypełnienia.

 

Metody leczenia zaawansowanej próchnicy

W bardziej zaawansowanym stadium choroby, gdy próchnica atakuje tkanki zęba po uszkodzeniu jego szkliwa, niezbędne jest mechanicznie usunięcie powstałych zmian. Niegdyś jedyną metodą leczenia było rozwiercanie chorobowo zmienionych miejsc.

Obecnie stomatologia zachowawcza pozwala na przeprowadzenie zabiegów niezwykle precyzyjnych, dzięki którym zdrowe tkanki są nienaruszone, a wypełnienie jest możliwie najmniejsze. W Artodonto usuwamy zaawansowane zmiany próchnicowe z pomocą lasera. Jest to metoda nie tylko bardzo skuteczna, ale i praktycznie bezbolesna.

Endodoncja, czyli leczenie kanałowe

Obszerną część stomatologii zachowawczej stanowi endodoncja, czyli leczenie kanałowe. W późnym stadium próchnicy jedyną szansą na uratowanie chorego zęba jest całkowite usunięcie miazgi z kanałów zębowych, zdezynfekowanie ich i wypełnienie odpowiednim materiałem.

Dzięki stosowanym w Artodonto nowoczesnym metodom zabiegowym (wspomaganym przez mikroskop, ultradźwięki, radiowizjografię) większość zębów zniszczonych próchnicą można uchronić przed ekstrakcją. Po leczeniu endodontycznym ząb jest martwy, ale może służyć pacjentowi jeszcze przez wiele lat.

Czym jeszcze zajmuje się stomatologia zachowawcza?

Obok profilaktyki i leczenia próchnicy stomatologia zachowawcza zajmuje się także innymi problemami. W ramach tej specjalizacji przyjmujemy w Artodonto pacjentów, którzy:

  • skarżą się na ból zęba niejasnego pochodzenia,
  • zmagają się z nadwrażliwością zębów albo krwawieniem dziąseł,
  • potrzebują rekonstrukcji ukruszonych lub złamanych zębów.

 

Zachęcamy do regularnych (minimum dwa razy do roku) wizyt kontrolnych w naszej klinice. Służymy  pomocą w przypadku wszelkich dolegliwości ze strony jamy ustnej. Gwarantujemy nie tylko najnowocześniejsze, bezbolesne metody leczenia, ale i miłą, bezstresową atmosferę!

Adrianna Płaza

lek. dentysta

Paulina Kuc

lek. dentysta

Kontakt

Klinika Stomatologiczna Artodonto.

00-193 Warszawa Śródmieście

ul. Stawki 4a i Stawki 6