Wkłady (inlay) i nakłady (onlay) porcelanowe

Protetyka stomatologiczna dostarcza nam wielu skutecznych i przydatnych rozwiązań w leczeniu uzębienia. Jednym z nich są wkłady (onlay) i nakłady (onlay) porcelanowe. To estetyczna i komfortowa alternatywa dla zwykłych wypełnień zęba. Protetyk stomatologiczny najpierw opracowuje ubytek zęba, a następnie opracowuje wycisk. Możliwe jest wykonanie go metodą tradycyjną albo cyfrową. Wkłady są potem osadzane na ubytku zęba i cementowane. To bardzo trwała i skuteczna metoda wypełniania ubytków zębowych.

Wkłady inlay i nakłady onlay w Warszawie

Porcelanowe wkłady inlay i nakłady onlay stanowią estetycznąalternatywę dla zwykłych, wypełnień zęba wykonanych metodą tradycyjną, czyli zachowawczą. Wykorzystuje się je głównie przy rozległych ubytkach.Tak zwane inlaye i onlaye są stosowane w przypadkach, które wymagają odbudowy zęba, ale można jeszcze się wstrzymać z odbudową protetyczną, taką jak korona. Umożliwiają dokładną rekonstrukcję kształtu anatomicznego (guzków, bruzd punktów stycznych między zębami). Co więcej, w porównaniu ze zwykłym wypełnieniem znacznie skuteczniej wzmacniają ząb i są bardziej odporne na ścieranie. Kiedy można zastosować porcelanowy wkład inlay? Czym różni się od nakładu onlay? Na czym polega procedura leczenia inlayami i onlayami?

Nakłady onlay i wkłady inlay – czym różnią się od siebie?

Wkłady inlay i nakłady onlay – w Warszawie wykonywane m.in. w naszej klinice Artodonto – to rozwiązania w pewnym stopniu podobne do koron zębowych. Zastępują część naturalnej korony zęba, zniszczonej w procesie chorobowym czy na skutek mechanicznego urazu. Stanowią element porcelanowy lub kompozytowy, który pozwala na precyzyjną rekonstrukcję zęba i jego naturalnie ukształtowanych powierzchni żujących, co jest niemożliwe z wykorzystaniem tradycyjnego wypełnienia, czyli tzw. plomby.

Różnica pomiędzy wykonywanymi w Artodonto w Warszawie wkładami inlay i nakładami onlay dotyczy rodzaju ubytków, przy których są wykorzystywane. Wkłady koronowe (inlay) pokrywają część powierzchni żującej zęba, a konkretnie – stoki guzków, ale bez ich szczytów. Przynajmniej z dwóch stron sąsiadują z naturalną koroną zęba. Z kolei nakład koronowy (onlay) to wypełnienie rozszerzone o szczyty guzków zęba, czyli umieszczone na koronie zęba i odtwarzające całą jej powierzchnię, niekiedy nawet styczną z zębami sąsiadującymi (wówczas mówi się o nakładzie overlay).

Jak wykonuje się wkłady inlay i nakłady onlay?

Wykonanie porcelanowych nakładów onlay i wkładów inlay wymaga oczywiście wyleczenia zęba. Po opracowaniu ubytku pobieramy wyciski za pomocą specjalnej, plastycznej masy, a także precyzyjnie określamy docelowy kolor odbudowy, by nie różniła się naturalnego uzębienia pacjenta. Obecnie częściej wykonujemy wycisk cyfrowy, czyli skanujemy zęby po ich opracowaniu i przesyłamy Na czas realizacji wkładów lub nakładów koronowych zaopatrzamy ząb w tymczasowe wypełnienie.

Inlaye i onlaye podobnie jak korony i mosty zębowe – wykonuje się w pracowni protetycznej na podstawie wcześniej pobranych wycisków. Najczęściej wykonywane są z porcelany ze względu na jej uniwersalne właściwości, ale można je również wykonywać ze stopów złota, materiałów kompozytowych lub jako kompozycje złożone np. złoto i ceramika.

Wkłady (inlay) i nakłady (onlay) po wykonaniu w laboratorium protetycznym są osadzane do odpowiednio przygotowanego ubytku w zębie. Materiałem wiążącym są specjalne cementy. Cementy i żywice, przy pomocy których osadza się inlaye i onlaye zapewniają dobrą szczelność i nie wypłukują się. Połączenie to jest bardzo mocne i trwałe. Ponadto zakres preparacji pod inlay i onlay jest mniejszy niż pod korony protetyczne.

Kiedy stosuje się wkłady inlay i nakłady onlay?

W naszej klinice w Warszawie onlay i inlay wykorzystujemy do rekonstrukcji zębów przedtrzonowych i trzonowych, czyli od czwórek do ósemek. Tego rodzaju wypełnień nie stosuje się w przypadku zębów przednich.

Porcelanowy wkład inlay lub nakład onlay to doskonałe rozwiązanie w leczeniu zębów uszkodzonych w sposób mechaniczny. Warto użyć ich także po leczeniu endodontycznym, gdy dojdzie do powstania rozległych ubytków.

W Artodonto w Warszawie onlay i inlay stosujemy tylko wówczas, gdy mają one odpowiednie podparcie w naturalnej koronie zęba. Nie proponujemy tego rodzaju wypełnień w sytuacji, gdy jest ona całkowicie zniszczona lub gdy po leczeniu kanałowym zostały tylko jej cienkie ścianki. W przypadku tak rozległego ubytku tkanki zęba wykonujemy korony protetyczne.

Jakie są zalety porcelanowych wkładów onlay i nakładów inlay?

Porcelanowe nakłady onlay i wkłady inlay mają wiele zalet. Tam, gdzie można je zastosować, są znacznie lepszym rozwiązaniem niż tradycyjne wypełnienia. Przede wszystkim mają nawet dwukrotnie dłuższą od nich żywotność i o wiele skuteczniej wzmacniają zęby. Dzięki takiemu rozwiązaniu siły nacisku na powierzchnię zęba w czasie gryzienia rozkładają się równomiernie, co praktycznie znosi ryzyko mechanicznych uszkodzeń.

Inlaye i onlaye to korzystny sposób leczenia ze względu na stan poddawanego mu zęba. Porcelanowe wkłady i nakłady wymagają mniej dokładnego – niż przy zastosowaniu tradycyjnych metod – szlifowania powierzchni zębów, dzięki czemu można zachować więcej naturalnej tkanki. Odbudowany ząb staje się bardziej odporny na ścieranie, ponieważ – inaczej niż w przypadku klasycznych wypełnień – możliwa jest dokładna rekonstrukcja jego anatomicznego kształtu. Z powyższych względów inlaye i onlaye dobrze zabezpieczają ząb – oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej profilaktyki – przed nawrotem próchnicy.

Kolejną zaletą porcelanowych wkładów onlay i nakładów inlay jest znakomity efekt estetyczny. Odbudowany ząb wygląda bardzo naturalnie, zarówno ze względu na precyzyjne odtworzenie jego kształtu, jak i dopasowanie odcienia do zębów sąsiadujących. Inlaye i onlaye nie ulegają przebarwieniom, w związku z czym efekt kosmetyczny jest trwały.

Dlaczego warto stosować wkłady i nakłady porcelanowe?

Stosowane w Artodonoto w Warszawie wkłady inlay i nakłady onlay to jedna z metod rekonstrukcji uszkodzonych zębów. Zdecydowanie warto zdecydować się na nią – nie tylko ze względów estetycznych. Wszelkie ubytki w uzębieniu mogą mieć poważne konsekwencje:

  • zaburzać działanie całego narządu żucia,
  • powodować przemieszczanie się zdrowych zębów i prowadzić do wad zgryzu
  • wywoływać dolegliwości bólowe i infekcje w jamie ustnej.

Dlatego w przypadku wszelkich uszkodzeń zęba niezwłocznie zgłoś się do stomatologa. Najlepszym rozwiązaniem problemu mogą okazać się właśnie nowoczesne wkłady lub nakłady porcelanowe.

Paulina Kuc

lek. dentysta

Kontakt

Klinika Stomatologiczna Artodonto.

00-193 Warszawa Śródmieście

ul. Stawki 4a i Stawki 6