Tomograf

Aby oferować naszym pacjentom najlepsze leczenie i dać poczucie pewności, że stawiane przez naszych dentystów diagnozy oraz proponowane terapie są najtrafniej dobrane, przywiązujemy wielką wagę do aparatury medycznej. Z powyższych powodów nabyliśmy ultranowoczesny tomograf CS 8200 3D. Posiada on moduł do obrazowania cefalometrycznego. Choć na tym zdjęciu wygląda niepozornie, jest to jedno z najbardziej zaawansowanych technicznie urządzeń tego typu w Polsce.

Co to jest cefalometria?

Cefalometria to szczegółowe badanie budowy ludzkiej głowy. Jak łatwo się domyślić, cefalometria jest bardzo ważne w stomatologii, a w szczególności w ortodoncji, protetyce, implantologii i chirurgii stomatologicznej.

Dzięki tomografowi możliwe jest dokładne zbadanie przestrzennej struktury kości, stawów i oczywiście zębów. Wystarczy kilka sekund, aby komputer otrzymał dane, dzięki którym wyświetli obraz umożliwiający dokładną analizę każdego istotnego dla nas szczegółu.

Co to jest tomografia komputerowa?

Na pewno większość państwa słyszała o tomografii komputerowej w kontekście innych działów medycyny, ale dla porządku napiszemy co to jest tomografia komputerowa – to takie szczególne prześwietlenie, które o wiele lepiej pokazuje budowę struktur ciała niż zwykłe prześwietlenie rentgenowskie. Dzięki niemu możemy poznać szczegóły struktury, a nie tylko płaski ogólny obraz. To bardzo dobrze, że tomografia rozgościła się również w stomatologii.

Tomografia  to nieinwazyjne i bardzo precyzyjne badanie, które pozwala na zobrazowanie wszystkich struktur głowy: szczęki, żuchwy, stawów skroniowo – żuchwowych, twarzoczaszki oraz zatok. Dawka promieniowania waha się w granicach 20 µSv w przypadku badania wycinka łuku zębowego, do maksimum 150 µSv przy badaniach większych struktur np. twarzoczaszki.

Oto najważniejsze cechy naszego tomografu

Tomograf Carestream 8200 3D to krótki czas naświetlania, dawka dostosowaną do miejsca naświetlenia, płci, wieku i budowy ciała pacjenta. Ekspozycja na promieniowanie trwa kilka sekund, a obrazy diagnostyczne są najwyższej jakości.

W stomatologii tomografię komputerowa wykorzystujemy:
– w leczeniu periodontologicznym
– w leczeniu kanałowym, np. w przypadkach nietypowego przebiegu kanału zębowego lub podczas bardziej skomplikowanych i złożonych zabiegów
– w diagnozie, leczeniu oraz planowaniu działań z zakresu ortodoncji; np. w przypadku schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego
– w leczeniu zaburzeń rozwojowych w obszarze czaszki
– w chirurgii szczękowo-twarzowej
– w chirurgii stomatologicznej podczas leczenia implantologicznego, ekstrakcji zębów zatrzymanych
– w protetyce

Kontakt

Klinika Stomatologiczna Artodonto.

00-193 Warszawa Śródmieście

ul. Stawki 4a i Stawki 6