Profilaktyka w ortodoncji

Profilaktyka w ortodoncji – tak jak w pozostałych dziedzinach stomatologii – ma ogromne znaczenie. Pozwoli Twoim dzieciom uniknąć poważniejszych problemów z zębami w przyszłości. Dzieciństwo jest bardzo ważnym momentem kształtowania się całego organizmu – w tym oczywiście uzębienia. Ortodonta stomatologiczny zbada młodego pacjenta, oceni stan uzębienia i zaproponuje, co można zrobić, aby uniknąć w przyszłości na przykład wad zgryzu. Ortodoncja to bardzo istotna dziedzina stomatologii, a im wcześniej zdecydujemy się na wizytę u spcejalisty – tym lepiej.


Profilaktyka to zespół środków stosowanych w celu zapobiegania chorobom. Profilaktyka ortodontyczna polega na właściwym kierowaniu wzrostem i rozwojem narządu żucia. W każdym okresie rozwoju dziecka. Można to osiągnąć poprzez usuwanie czynników szkodliwych hamujących lub zaburzających prawidłowy rozwój oraz dostarczanie narządowi żucia odpowiednich bodźców czynnościowych. Jednakże wady wrodzone twarzy, szczęki i żuchwy, wady zgryzu o charakterze dziedzicznym to przypadki, w których profilaktyka nie jest skuteczna.

Profilaktyka ortodontyczna jest szczególnie ważna w kilku okresach rozwojowych dziecka.

 

PROFILAKTYKA OKRESU NIEMOWLĘCEGO

W tym okresie rozwój narządu żucia jest uzależniony głównie od układu mięśniowego. Zaburzenie równowagi mięśniowej prowadzi do przewagi jednej grupy mięśniowej nad druga. Co prowadzi do powstania wady zgryzu. W okresie niemowlęcym działanie profilaktyczne polega na właściwym układaniu głowy i całego tułowia dziecka w czasie snu, karmienia oraz na prawidłowym karmieniu.

 

PROFILAKTYKA OKRESU PONIEMOWLĘCEGO (ŻŁOBKOWEGO)

Dotyczy głównie sposobu odżywiania dzieci. Istotna jest ilość i jakość pokarmu, jego konsystencja, sposób podawania i jego połykania. Zaburzenia w obrębie narządu żucia mogą rozwijać się także z powodu nawyków, tj. ssania palca, warg, policzków, oddychania przez usta.

 

PROFILAKTYKA OKRESU WCZESNEGO DZIECIŃSTWA (WIEK PRZEDSZKOLNY)

W tym wieku dziecka narząd żucia rozwija się bardzo szybko i przez to jest podatny na działanie szkodliwych czynników. Należy zwrócić uwagę na sposób żucia pokarmów, oddychania, oduczyć ssania smoczka, palca, wargi. Często nawet prawidłowy rozwój w okresie żłobkowym może ulec zaburzeniu w wieku przedszkolnym poprzez nieprawidłowo kształtująca się wymowę, przerosty migdałków, czy też próchnicę zębów mlecznych. Opieka ortodontyczna w tym okresie rozwojowym daje w stosunkowo krótkim czasie dobre wyniki. Oprócz działania przeciwprzyczynowego przy istniejących zaburzeniach poleca się ćwiczenia mięśniowe oraz proste aparaty ruchome.

 

PROFILAKTYKA OKRESU PÓŹNEGO DZIECIŃSTWA (WIEK SZKOLNY)

Zaburzenia ortodontyczne, które występują u dzieci w wieku szkolnym są w przeważającej części nie wyłączonymi przypadkami z okresu wczesnego dzieciństwa. Profilaktyka ortodontyczna jest także podobna, a więc należy zwrócić uwagę na sposób połykania, oddychania, nawyki i wymowę.

ZALECENIA ORTODONTY

1. Prawidłowe karmienie niemowlęcia

2. Prawidłowa pozycja głowy i ciała dziecka w czasie snu i karmienia

3. Zwalczanie szkodliwych nawyków ustnych

4. Higiena jamy ustnej

5. Leczenie próchnicy

 

Prosimy nie lekceważyć pierwszych objawów, a szczególnie nie zaniedbywać problemu próchnicy. Próchnica zębów mlecznych ma poważne negatywne skutki. Jest chorobą zakaźną łatwo przenoszącą się. Nasza klinika oferuje BEZBOLESNE leczenie stomatologiczne dzieci.

 

Aleksandra Myrda

lek. dentysta

Kontakt

Klinika Stomatologiczna Artodonto.

00-193 Warszawa Śródmieście

ul. Stawki 4a i Stawki 6