Wady zgryzu

Wady zgryzu nie muszą więcej spędzać Ci snu z powiek. W naszym gabinecie stomatologicznym szybko doprowadzisz swój uśmiech do perfekcyjnej kondycji. Wadami zgryzu w naszym gabinecie zajmuje się ortodonta stomatologiczny, który ma za sobą setki albo i więcej skutecznie przeprowadzonych zabiegów. Ortodoncja to szczególna dziedzina stomatologii i dobrze wiemy, że nie ma tutaj miejsca na błędy. Zaplanujemy Twoje leczenie bardzo skrupulatnie – tak żeby przynosiło świetne efekty i żeby w niedługim czasie problem z wadami zgryzu był dla Ciebie już tylko wspomnieniem.

Wady zgryzu – to ich leczeniem zajmuje się lekarz ortodonta.

Okluzja idealna, czyli właściwe, naturalne ułożenie zębów względem siebie jest naszym punktem odniesienia. Prawidłowy zgryz występuje wtedy, gdy spełnione są poniższe warunki:

1. Obecne są wszystkie zęby łącznie z trzecimi trzonowcami tzw. zębami mądrości.

2. Ułożenie żuchwy w stosunku do szczęki jest prawidłowe.

3. Zęby górne i dolne są ustawione w łuku i kontaktują się z zębami sąsiednimi w punktach stycznych.

4. Każdy ząb przeciwstawny kontaktuje się z dwoma zębami przeciwległymi z wyjątkiem dolnych przyśrodkowych siekaczy i górnych ósemek.

5. Zęby górne zachodzą dachówkowato na zęby dolne.

Gdy zęby spełniają wszystkie te warunki, to zgryz zasługuje na piątkę. Niestety dosyć często mamy do czynienia z odchylaniami od stanu idealnego.

Wyróżniamy następujące podstawowe wady zgryzu:

TYŁOZGRYZ – dolny łuk jest cofnięty, łuk górny wysunięty. Między dolnymi i górnymi siekaczami powstaje szpara przednio-tylna, a w rysach twarzy proporcja wargi dolnej do górnej jest zaburzona.

PRZODOZGRYZ – występuje odwrotne zachodzenie siekaczy dolnych na górne. Warga dolna jest wysunięta, a bruzda wargowo-bródkowa wygładzona.

ZGRYZ OTWARTY – brak pionowego kontaktu między górnymi i dolnym zębami. Rysy twarzy mogą być prawidłowe lub zaburzone, tj. dolny odcinek twarzy jest wydłużony. Rozróżniamy zgryz otwarty częściowy (przedni lub boczny) i zgryz otwarty całkowity.

ZGRYZ GŁĘBOKI – górne siekacze zachodzą głęboko na dolne siekacze. W zgryzienia głębokim częściowym (tzw. nadzgryzie) głębokie zachodzenie górnych siekaczy na dolne powstało w wyniku nadmiernego wzrostu pionowego wyrostka zębodołowego szczęki w przednim odcinku. Zgryz głęboki całkowity charakteryzuje się słabo rozwiniętymi na wysokość wyrostkami zębodołowymi i zębami w odcinkach bocznych. Dolne siekacze nagryzają błonę śluzowa podniebienia. Rysy twarzy są zaburzone, dolny odcinek twarzy jest skrócony, dolna warga wywinięta a bruzda wargowo-bródkowa pogłębiona.

ZGRYZ KRZYŻOWY – odwrotne zachodzenie zębów dolnych na górne, tj. część zębów dolnych pokrywa zęby górne. W rysach twarzy może występować lekkie spłaszczenie wargi górnej lub zapadnięcie policzka po stronie zgryzu krzyżowego.

ZGRYZ PRZEWIESZONY – górne zęby boczne swoimi podniebiennymi powierzchniami stykają się z powierzchniami policzkowymi dolnych zębów. Górny łuk zębowy najczęściej jest poszerzony lub też dolny łuk zwężony.

 

Jeśli masz dziecko, polecamy materiał opisujący, czym jest profilaktyka ortodontyczna. Warto się z nim zapoznać, aby wiedzieć, jak zapobiec pojawieniu się lub nasileniu wad zgryzu u dziecka.

LECZENIE WAD ZGRYZU, czyli LECZENIE ORTODONTYCZNE

APARATY RUCHOME – składają się z płyty akrylanowej i elementów drucianych. Pacjent zakłada je i wyjmuje z jamy ustnej. Okres ich noszenia i działania jest przerywany i ustalany przez lekarza ortodontę.

Do aparatów ruchomych zaliczane są płytki przedsionkowe, płytki podniebienne, równie pochyłe, utrzymywacze przestrzeni, płytki Schwarza, aparaty blokowe.

ZALETY – równomierne obciążenie zębów, przyzębia i kości, łatwe utrzymanie higieny jamy ustnej, niski koszt.

WADY – działanie zależy od woli pacjenta, możliwość łatwego zgubienia, uszkodzenie, odkształcenia.

Leczenie aparatem ortodontycznym jest najczęściej stosowaną metodą. Ortodonta zdiagnozuje problem i zaproponuje dopasowane do wady zgryzy, a także do stylu życia Pacjenta, stałe aparaty ortodontyczne lub ruchome aparaty ortodontyczne. Sprawdź, jakie aparaty ortodontyczne masz do wyboru:

[lollum_button text=”leczenie ortodontyczne i aparaty ortodontyczne” url=”https://artodonto.pl/leczenie/ortodoncja/” size=”medium”]

 

 

Aleksandra Myrda

lek. dentysta

Kontakt

Klinika Stomatologiczna Artodonto.

00-193 Warszawa Śródmieście

ul. Stawki 4a i Stawki 6