Profilaktyka to zespół środków stosowanych w celu zapobiegania chorobom. Profilaktyka ortodontyczna polega na właściwym kierowaniu wzrostem i rozwojem narządu żucia. W każdym okresie rozwoju dziecka. Można to osiągnąć poprzez usuwanie czynników szkodliwych hamujących lub zaburzających prawidłowy rozwój oraz dostarczanie narządowi żucia odpowiednich bodźców czynnościowych. Jednakże wady wrodzone twarzy, szczęki i żuchwy, wady zgryzu o charakterze dziedzicznym to przypadki, w których profilaktyka nie jest skuteczna.

Profilaktyka ortodontyczna jest szczególnie ważna w kilku okresach rozwojowych dziecka.

 

PROFILAKTYKA OKRESU NIEMOWLĘCEGO

W tym okresie rozwój narządu żucia jest uzależniony głównie od układu mięśniowego. Zaburzenie równowagi mięśniowej prowadzi do przewagi jednej grupy mięśniowej nad druga. Co prowadzi do powstania wady zgryzu. W okresie niemowlęcym działanie profilaktyczne polega na właściwym układaniu głowy i całego tułowia dziecka w czasie snu, karmienia oraz na prawidłowym karmieniu.

 

PROFILAKTYKA OKRESU PONIEMOWLĘCEGO (ŻŁOBKOWEGO)

Dotyczy głównie sposobu odżywiania dzieci. Istotna jest ilość i jakość pokarmu, jego konsystencja, sposób podawania i jego połykania. Zaburzenia w obrębie narządu żucia mogą rozwijać się także z powodu nawyków, tj. ssania palca, warg, policzków, oddychania przez usta.

 

PROFILAKTYKA OKRESU WCZESNEGO DZIECIŃSTWA (WIEK PRZEDSZKOLNY)

W tym wieku dziecka narząd żucia rozwija się bardzo szybko i przez to jest podatny na działanie szkodliwych czynników. Należy zwrócić uwagę na sposób żucia pokarmów, oddychania, oduczyć ssania smoczka, palca, wargi. Często nawet prawidłowy rozwój w okresie żłobkowym może ulec zaburzeniu w wieku przedszkolnym poprzez nieprawidłowo kształtująca się wymowę, przerosty migdałków, czy też próchnicę zębów mlecznych. Opieka ortodontyczna w tym okresie rozwojowym daje w stosunkowo krótkim czasie dobre wyniki. Oprócz działania przeciwprzyczynowego przy istniejących zaburzeniach poleca się ćwiczenia mięśniowe oraz proste aparaty ruchome.

 

PROFILAKTYKA OKRESU PÓŹNEGO DZIECIŃSTWA (WIEK SZKOLNY)

Zaburzenia ortodontyczne, które występują u dzieci w wieku szkolnym są w przeważającej części nie wyłączonymi przypadkami z okresu wczesnego dzieciństwa. Profilaktyka ortodontyczna jest także podobna, a więc należy zwrócić uwagę na sposób połykania, oddychania, nawyki i wymowę.

ZALECENIA ORTODONTY

1. Prawidłowe karmienie niemowlęcia

2. Prawidłowa pozycja głowy i ciała dziecka w czasie snu i karmienia

3. Zwalczanie szkodliwych nawyków ustnych

4. Higiena jamy ustnej

5. Leczenie próchnicy

 

Prosimy nie lekceważyć pierwszych objawów, a szczególnie nie zaniedbywać problemu próchnicy. Próchnica zębów mlecznych ma poważne negatywne skutki. Jest chorobą zakaźną łatwo przenoszącą się. Nasza klinika oferuje BEZBOLESNE leczenie stomatologiczne dzieci.