Leczenie próchnicy laserem

header_diagno_dent

Leczenie próchnicy laserem

Gabinet stomatologiczny zwykle nie budzi najlepszych skojarzeń. Już sam dźwięk pracujących wierteł przyprawia wielu pacjentów o silny stres. Niektórzy boją się dentysty (a właściwie – bólu i dyskomfortu, z jakim może wiązać się leczenie próchnicy) tak bardzo, że odwiedzają go tylko w ostateczności. W ten sposób zresztą utwierdzają się w swojej dentofobii, bo leczenie mocno zaniedbanych zmian chorobowych bywa niełatwe, a przez to nieprzyjemne. Dlatego warto wiedzieć, że wiertła i igły nie są już nieodzownym elementem procedur stomatologicznych. W tak nowoczesnych klinikach, jak Artodonto w Warszawie, leczenie próchnicy można przeprowadzić szybko i bezboleśnie z użyciem lasera.

IMG_2243-3

Wykorzystanie lasera w stomatologii

Użycie laserów we współczesnej stomatologii staje się coraz bardziej powszechne, i to nie tylko ze względu na komfort pacjentów. Nowoczesne urządzenia znacznie upraszczają i przyspieszają pracę lekarzy, a nade wszystko pozwalają osiągnąć znacznie lepsze efekty niż z wykorzystaniem metod tradycyjnych!

Obecnie lasery stosuje już niemal w każdej dziedzinie stomatologii – od diagnostyki, przez chirurgię stomatologiczną, po implantologię. Funkcjonalność poszczególnych urządzeń zależy od tego, jaki rodzaj światła emitują zainstalowane w nich diody laserowe. Dzięki zróżnicowaniu długości fal i mocy promieniowania laser można zastosować zarówno do wybielania zębów, jak i nacięcia ropnia.

Lasery znalazły też oczywiście zastosowanie w stomatologii zachowawczej. Wykorzystuje się je do diagnostyki i opracowania ubytków próchniczych. Z powodzeniem jednak można też przeprowadzać o wiele bardziej skomplikowane zabiegi. Nowoczesne leczenie próchnicy laserem obejmuje np. endodontyczne opracowanie kanałów zębowych.

Zobacz nowoczesne metody wykorzystywane w naszej klinice:

Diagnostyczny laser do leczenia próchnicy w Warszawie

W naszej klinice stomatologicznej dysponujemy kilkoma rodzajami laserów przydatnych w leczeniu próchnicy. Jeden z nich to laser diagnostyczny, który służy do wykrywania zmian próchnicowych. Urządzenie to bazuje na różnicy we fluorescencji zdrowej i chorej tkanki zęba. Chorobowo zmieniona tkanka zęba jest naświetlona światłem o odpowiedniej długości fali. To światło emituje promieniowanie fluorescencyjne, które jest wychwytywane i analizowane cyfrowo. Wyniki pomiarów są wyświetlane na ekranie i podawane poprzez sygnał akustyczny. Co przydatne, ubytek można pokazać pacjentowi dzięki wykorzystaniu kamery wewnątrzustnej, która jest połączona z systemem multimedialnym.

Dzięki wyżej opisanej zasadzie działania laser diagnostyczny pozwala na zlokalizowanie zmian niewidocznych „gołym okiem”. Pozwala też np. na kontrolę szczelności brzeżnej wypełnień. Umożliwia różnicowanie zmian odwracalnych i nieodwracalnych, co znacznie ułatwia wybór odpowiedniej metody leczenia. Badanie jest bardzo dokładne, szybkie i – co istotne dla pacjentów – całkowicie nieinwazyjne, czyli bezpieczne i bezbolesne. Zastosowanie lasera często pozwala wyeliminować z diagnostyki zgłębnik czy sondę. Można też uniknąć wykonywania zdjęć radiologicznych (nawet niewielka dawka promieniowania RTG jest nieobojętna dla zdrowia).

Nowoczesne leczenie próchnicy laserem w klinice Artodonto

Urządzenia diagnostyczne cechują się wiązką światła o stosunkowo niskiej mocy i niewielkiej długości fali. Leczenie próchnicy laserem wymaga zastosowania urządzenia wysokoenergetycznego, który dzięki odpowiednim parametrom pozwala np. usunąć objęte procesem chorobowym tkanki zęba poprzez ich odparowanie. Wysyłane w stronę zmiany precyzyjne impulsy światła pełnią zatem tę samą rolę, co tzw. borowanie. Obywa się jednak bez niepokojącego odgłosu wierteł, nieprzyjemnych wibracji, a przede wszystkim bólu, co jest szczególnie istotne w przypadku stomatologii dziecięcej.

W Artodonto w Warszawie leczenie zębów laserem możliwe jest na każdym etapie rozwoju próchnicy. Na najwcześniejszym, kiedy na uzębieniu tworzy się płytka będąca znakomitą pożywką dla bakterii, możemy wykonać skaling laserowy, przydatny zwłaszcza przy usuwaniu kamienia poddziąsłowego. Gdy w zaawansowanej fazie próchnicy niezbędne jest usunięcie miazgi zęba w stanie nieodwracalnego zapalenia laser pozwala na staranne oczyszczenie i dezynfekcję ścian kanałów korzeniowych. Efektywność i komfort takich zabiegów zawsze są zdecydowanie wyższe niż w przypadku zastosowania tradycyjnych metod.

Korzyści z leczenia próchnicy laserem

Jak widać leczenie zębów laserem w Warszawie w Artodonto jest:

  • bezbolesne – światło lasera nie podrażnia zakończeń nerwowych, więc zabiegi nie wymagają znieczulenia,
  • komfortowe – nie towarzyszą mu nieprzyjemne odgłosy, wibracje, nie ma niepokojącego efektu przegrzewania się tkanek zęba,
  • precyzyjne – laser pozwala na opracowanie nawet nietypowo i trudno zlokalizowanych zmian, bez naruszenia zdrowych tkanek.

Na tym nie kończy się jednak długa lista korzyści z leczenia próchnicy laserem:

  • światło lasera niszczy bakterie chorobotwórcze, w związku z tym powierzchnia zęba jest starannie odkażona przed założeniem wypełnienia,
  • podczas zabiegu praktycznie wyeliminowane zostaje krwawienie, co podnosi komfort pacjenta i ułatwia pracę stomatologowi,
  • zabiegi trwają o wiele krócej i krótszy jest czas rekonwalescencji.

Z powyższych względów w Artodonto zawsze zachęcamy pacjentów do wyboru nieco droższej od tradycyjnej, ale jakże korzystnej, nowoczesnej metody leczenia próchnicy laserem.

Kontakt

Klinika Stomatologiczna Artodonto.

00-193 Warszawa Śródmieście

ul. Stawki 4a i Stawki 6