Co warto wiedzieć?

Dowiedz się więcej sprawdzając nasze wpisy!

Blog

Najnowsze wpisy

Krystyna Mancewicz • 3 czerwca 2024

Czy dorośli pacjenci mogą mieć ładne zęby?

Krystyna Mancewicz • 22 kwietnia 2024

Czy dentysta może być pożądany?

Pozostałe wpisy

Krystyna Mancewicz • 24 lutego 2023

Od krzemienia do lasera – 9 tysięcy lat stomatologii

Pierwsze zabiegi stomatologiczne odbywały się już w prehistorii. I wcale nie polegały, jak mogłoby się wydawać, jedynie na usuwaniu zęba. Archeolodzy na terenie obecnego Pakistanu znaleźli ludzkie uzębienie sprzed 9 tysięcy lat, na którym znajdują się ślady wiercenia.

Krystyna Mancewicz • 19 grudnia 2022

Pewności siebie i radości przeżywanej z bliskimi!

Jak co roku zastanawiamy się nad świątecznymi życzeniami dla Pacjentów. Ten rok był i jest wyjątkowo trudny. Choć trzeba przyznać, że i poprzedni – pandemiczny – do najzwyklejszych nie należał. Pandemia ustąpiła miejsca wojnie tuż za naszą granicą. Wszyscy pamiętamy ogromny wysiłek społeczeństwa, które przyjęło miliony uchodźców. Ciągle staramy się pomagać. Zmagamy się z kosztami wojny płacąc więcej w sklepach. No i chcąc nie chcąc, stresujemy się.

Krystyna Mancewicz • 31 października 2022

Straszna historia! Nie mówcie o tym dzieciom!!!

Oto halloweenowa wiadomość, która przerazi wszystkich rodziców. Dzieci nie mogą się o tym dowiedzieć za żadne skarby świata. Stare powiedzenie „mycie skraca życie” znalazło potwierdzenie. Upowszechnienie tej wiadomości grozi zaostrzeniem łazienkowego konfliktu pokoleniowego i dodatkowo może utrudnić i tak przecież niełatwe zapędzenie dzieci do mycia.

Krystyna Mancewicz • 21 października 2022

Co robić, aby dziecko na pewno nie miało próchnicy

Próchnica zębów to w naszym kraju prawdziwa plaga Dane statyczne powinny zaalarmować każdego rodzica. Otóż 57% dzieci do trzeciego roku życia ma już zęby zarażone próchnicą, a potem jest co raz gorzej – choruje 90% siedmiolatków. I nie są to jakieś niezauważalne plamki – przeciętne pięcioletnie polskie dziecko ma zajętych próchnicą aż pięć zębów. Lekceważenie próchnicy jest czymś z medycznego punktu widzenia skandalicznym. Nie chodzi bowiem tylko o to, że dziecko może stracić zęby – co i tak jest dość przerażające, chodzi o wpływ próchnicy na cały organizm. Chodzi o to, że przez uszkodzoną tkankę zęba, bakterie przenikają do krwioobiegu. Zasiedlając układ krwionośny a nawet mózg. Ta inwazja kończy się wieloma poważnymi problemami zdrowotnymi zagrażającymi życiu. Na przykład udarem mózgu, depresją albo sepsą. Nie sposób w krótkim blogowym wpisie wymienić wszystkich próchnicowych powikłań.

Krystyna Mancewicz • 11 października 2022

Zdrowie jest jedno, a chorób wiele

Uśmiech. Lata temu, gdy klinika stomatologiczna Artodonto powstawała, moim głównym celem było zapewnienie pacjentom pięknego, naturalnego uśmiechu. Teraz coraz bardziej widzę, jakie to jest ważne dla każdego człowieka, aby miał zdrowy uśmiech. Stomatologia, jak każda dziedzina medycyny, im bardziej ją studiować i im większe doświadczenie się zdobywa, tym bardziej uświadamia, jak wiele czynników składa się na dobrostan człowieka. Wydawałoby się odległe, całkiem nie powiązane problemy zdrowotne miewają tę samą przyczynę.

Krystyna Mancewicz • 14 lipca 2022

Działanie to jedyny sposób na odzyskanie uśmiechu

Zaniedbane zęby prowadzą do zaniku naturalnej reakcji na spotkanie z innym człowiekiem, jaką jest uśmiech. Zaniedbanie jest istotną przyczyną erozji poczucia pewności siebie. Nie będziemy tutaj wspominać o pladze próchnicy, która zasługuje co najmniej na osobny artykuł, zajmiemy się przykładami ze stomatologii estetycznej. Czyli tego działu, który zajmuje się wybielaniem zębów, leczeniem  wad zgryzu lub uzupełnieniami widocznych ubytków za pomocą licówek, implantów, protez itp.

Kontakt

Klinika Stomatologiczna Artodonto.

00-193 Warszawa Śródmieście

ul. Stawki 4a i Stawki 6