Zdrowie jest jedno, a chorób wiele

11 października 2022

Krystyna Mancewicz

11 października 2022

Uśmiech. Lata temu, gdy klinika stomatologiczna Artodonto powstawała, moim głównym celem było zapewnienie pacjentom pięknego, naturalnego uśmiechu. Teraz coraz bardziej widzę, jakie to jest ważne dla każdego człowieka, aby miał zdrowy uśmiech. Stomatologia, jak każda dziedzina medycyny, im bardziej ją studiować i im większe doświadczenie się zdobywa, tym bardziej uświadamia, jak wiele czynników składa się na dobrostan człowieka. Wydawałoby się odległe, całkiem nie powiązane problemy zdrowotne miewają tę samą przyczynę.

Od czego może boleć głowa?

Na przykład ból głowy i starcie szkliwa na zębach, mogą mieć wspólną przyczynę jaką jest bruksizm – chorobliwe i często zupełnie nieświadome zgrzytanie zębami. Często trudne do zauważenia przez pacjenta, bo zaciskanie i tarcie zębów odbywa się podczas snu. Zaciskanie prowadzi do napięć w obrębie głowy, które skutkują bólem. Dobry dentysta natychmiast zauważy problem i przedstawi możliwości terapii. Dzięki skutecznemu leczeniu bruksizmu można jednocześnie zabezpieczyć zęby i uwolnić się od bólu głowy. To ogromna wzrost jakości życia.

Od dziurki w zębie do depresji

A przykład próchnicy, z którą w Polsce mamy naprawdę poważny problem. Bakterie próchnicy, przenikając przez zniszczony ząb do krwiobiegu, powodują wiele powikłań. Jednym z zaskakujących jest depresja. Z kolei depresja prowadzi do zaniedbania podstawowej higieny jamy ustnej, dzięki czemu próchnica szaleje coraz bardziej, więc ogólne samopoczucie pacjenta obniża się i obniża. Równia pochyła, a właściwie przepaść. Wyleczenie próchnicy eliminuje przyczynę stanu zapalne, a uzupełnienie braków w uzębieniu ułatwia kontakty z ludźmi, przywraca pewność siebie i sprzyja wydobyciu się z depresji.

Leczenie stomatologiczne wpływa na całe zdrowie

Można byłoby powiedzieć, że wszystko łączy się ze wszystkim, tak jak uśmiech i samoakceptacja łączą się ze zdrowiem. I obojętnie czy przyczyną próchnicy są złe nawyki żywieniowe, podatność genetyczna, czy depresyjny brak higieny. Daje się to leczyć i to bezboleśnie. I naprawdę nie ma wielkiego znaczenia, czy choroby związane z zębami są skutkiem czy przyczyną innych chorób. Dobrze zacząć od dbania o zęby, od zdecydowania się na wizytę, od pierwszego kroku, który możemy wykonać samodzielnie. Na pewno uzyskamy pomoc i wsparcie.

Daj o siebie zadbać dobremu dentyście

Podałam tylko dwa przykłady, w jaki sposób choroby uzębienia mogą być powiązane z innymi, zdawałoby się odległymi dolegliwościami. Bardzo proszę nie unikajmy wizyt u dentysty, dzięki stomatologii można wyeliminować wiele zagrożeń. Niby wszyscy wiedzą, jak ważne są zdrowe zęby. Niech ta wiedza przełoży się na czyny. Drobne zaniedbania prowadzą do dużych problemów, a drobne czyny czyny uławiają ich rozwiązanie lub całkowite uniknięcie złych konsekwencji.

W życiu liczą się drobiazgi. Zapraszam na wizytę.

O autorze

Krystyna Mancewicz

Od dziewięciu lat prowadzę własną wymarzoną klinikę stomatologiczną Artodonto. Zapewniam moim pacjentom pełną opiekę dentystyczną na najwyższym światowym poziomie. Możliwe jest to dzięki zgranemu zespołowi lekarzy i asystentek oraz perfekcyjnemu opanowaniu ultranowoczesnych technologii, które nie byłoby możliwe bez ciągłego dokształcania się. Sprzęt to nie wszystko. Przede wszystkim trzeba chcieć i umieć korzystać z niego dla dobra pacjenta.

Kontakt

Klinika Stomatologiczna Artodonto.

00-193 Warszawa Śródmieście

ul. Stawki 4a i Stawki 6