Działanie to jedyny sposób na odzyskanie uśmiechu

14 lipca 2022

Krystyna Mancewicz

14 lipca 2022

Zaniedbane zęby prowadzą do zaniku naturalnej reakcji na spotkanie z innym człowiekiem, jaką jest uśmiech. Zaniedbanie jest istotną przyczyną erozji poczucia pewności siebie. Nie będziemy tutaj wspominać o pladze próchnicy, która zasługuje co najmniej na osobny artykuł, zajmiemy się przykładami ze stomatologii estetycznej. Czyli tego działu, który zajmuje się wybielaniem zębów, leczeniem  wad zgryzu lub uzupełnieniami widocznych ubytków za pomocą licówek, implantów, protez itp.

Czy potrzebujmy wzorców?

Współczesna kultura jest kulturą obrazu, zewsząd atakują nas zdjęcia i filmy. Przeważnie dystrybuowane intensywnie i interesownie. Mamy więc komercyjne kampanie, w których występują pięknie uśmiechnięci bohaterowie, mamy gwiazdy filmowe, które uśmiechają się do nas w blasku fleszy, mamy wreszcie w social mediach całe mnóstwo influencerów, którzy epatują fotkami dopieszczonymi za pomocą filtrów. Mamy więc niedościgły kulturowy wzorzec idealnie pięknego uśmiechu i wcale nie wynika z tego, że się częściej uśmiechamy.

Nie porównuj się!

Dlatego że nie zdobywa się pewności siebie i naturalnej ochoty do uśmiechania przez samo porównywanie z ideałem. Mało tego, takie porównywanie się może mieć wprost przeciwny skutek. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku ludzi młodych, którzy zamiast budować swoją pewność siebie podczas dorastania, młodzież może z powodu porównywania się z innymi wręcz popaść w depresję.

Tylko działanie, a nie pozorowanie działania.

Najistotniejsze w budowaniu pewności siebie jest działanie. I to bynajmniej nie spontaniczne, ale zaplanowane. Nie porównywanie się do innych i próby zachowywania się jak gwiazdy, ale działanie nastawione na dbanie o siebie. Chyba wymaga to objaśnienia. Czy mamy zaufanie do osoby, która przez cały czas udaje kogoś kim na pewno nie jest, na przykład modnego celebrytę? W najlepszym wypadku takie zachowanie wzbudza w nas wesołość, ale potem nawet dla osób życzliwych staje się to nieznośnie męczące. To jest pozorowanie działania, dosłownie udawanie działania. Nie potrzebujemy wzorców z internetu, aby wiedzieć jak wygląda piękny, zdrowy uśmiech. Oceniamy to odruchowo, wręcz instynktownie. Więc nie stawiajmy sobie wzorców, a jeśli już to szukajmy przykładu działania, a nie tylko efektów.

Zadziałajmy wspólnie, umów się na wizytę!

O autorze

Krystyna Mancewicz

Od dziewięciu lat prowadzę własną wymarzoną klinikę stomatologiczną Artodonto. Zapewniam moim pacjentom pełną opiekę dentystyczną na najwyższym światowym poziomie. Możliwe jest to dzięki zgranemu zespołowi lekarzy i asystentek oraz perfekcyjnemu opanowaniu ultranowoczesnych technologii, które nie byłoby możliwe bez ciągłego dokształcania się. Sprzęt to nie wszystko. Przede wszystkim trzeba chcieć i umieć korzystać z niego dla dobra pacjenta.

Kontakt

Klinika Stomatologiczna Artodonto.

00-193 Warszawa Śródmieście

ul. Stawki 4a i Stawki 6