Próchnica rządzi. Przykłady powikłań

11 lipca 2019

Krystyna Mancewicz

11 lipca 2019

Jama ustna jest bramą otwierającą drogę do dalszych struktur ustroju. Wszystkie zmiany w jamie ustne, nieleczone, mogą prowadzić do rozwoju poważnych schorzeń ogólnoustrojowych. Lista chorób, których pojawieniu się sprzyja próchnica jest długa.

Oto niektóre z nich:
· cukrzyca, również ciążowa
· nadciśnienie, choroby serca i układu krążenia z miażdżycą i zawałem włącznie
· choroby układu ruchu i kręgosłupa
· stany zapalne uszu, oczu, zatok
· zapalenie opon mózgowych
· sepsa
· choroby układu pokarmowego
· zaburzenia w strefie emocjonalnej

Bakterie niszczą strukturę zębów. Dopóki pozostają wyłącznie w jamie ustnej, sytuacja podlega względnej kontroli. Kiedy bakterie przedostają się do krwiobiegu – z krwią docierają do odległych narządów, niszczą ich komórki, wywołują zakażenia – nawet sepsę.
Przykłady:

bakterie docierają do nerek → kłębuszkowe zapalenie nerek
bakterie docierają do trzustki → niszczą komórki odpowiedzialne za wytwarzanie insuliny → cukrzyca
bakterie docierają do serca → zapalenie mięśnia sercowego, wsierdzia, osierdzia

Próchnica ma ogromny wpływ na psychikę!

Wywołuje kompleksy → rozwój nerwicy, fobii, depresji lub innych chorób psychosomatycznych. Swoją drogą potęgujący się stres często prowadzi do bruksizmu.

Leczenie chorób, których pierwotną przyczyną jest próchnica, pochłania ok. 20% wszystkich wydatków na leczenie w skali kraju.

Zainwestowanie środków publicznych w profilaktykę i zwalczanie próchnicy nie tylko poprawi komfort życia Polaków, ale i wydatnie  zmniejszy koszty ponoszone na leczenia innych chorób.

Pomimo że epidemia próchnicy szaleje w Polsce od lat, żaden z polityków, nawet tych którzy poruszają problematykę zdrowotną, zdaje się nie widzieć problemu. Może kampania wyborcza 2019 będzie okazją do zwrócenia uwagi na lekceważony od dziesięcioleci problem próchnicy. Jeśli ktoś wybiera się na spotkanie wyborcze, proszę zaapelować, a nawet żądać od kandydatów konkretnego pytania, jak długo jeszcze w Polsce będzie rządzić próchnica? Może choć na chwilę znikną teatralne uśmiechy.

Na razie musimy radzić sobie sami. Współczesna stomatologia oferuje szereg nowoczesnych metod leczenia próchnicy. Ale nawet najlepsza klinika stomatologiczna (w Warszawie Artodonto zalicza się do takich) i najlepszy dentysta nic nie poradzi, jeśli pacjent lekceważy swoje własne zdrowie. A przecież wystarczy umówić się na wizytę.

O autorze

Krystyna Mancewicz

Od dziewięciu lat prowadzę własną wymarzoną klinikę stomatologiczną Artodonto. Zapewniam moim pacjentom pełną opiekę dentystyczną na najwyższym światowym poziomie. Możliwe jest to dzięki zgranemu zespołowi lekarzy i asystentek oraz perfekcyjnemu opanowaniu ultranowoczesnych technologii, które nie byłoby możliwe bez ciągłego dokształcania się. Sprzęt to nie wszystko. Przede wszystkim trzeba chcieć i umieć korzystać z niego dla dobra pacjenta.

Kontakt

Klinika Stomatologiczna Artodonto.

00-193 Warszawa Śródmieście

ul. Stawki 4a i Stawki 6