Próchnica rządzi

8 lipca 2019

Krystyna Mancewicz

8 lipca 2019

Doprawdy nie wiem, jak długo jeszcze będziemy jako kraj badali, monitorowali i odnotowywali oczywisty dla wszystkich fakt występowania PANDEMII próchnicy, po to tylko, żeby w kolejnym roku zrobić kolejny raport, że jest dokładnie tak tragicznie, jak było przez dziesięciolecia.

Teoretycznie jako dentysta powinnam się cieszyć, że na moje usługi mam zagwarantowane wzięcie, ale proszę mi wierzyć i bez leczenia skutków próchnicy, mam co robić. Ale dentysta to także lekarz, który zdaje sobie sprawę, że próchnica odbije się poważnie na ogólnym stanie zdrowia. Powoduje nie tylko ubytki w zębach lub ich trwałą utratę, ale jak każde przewlekłe zakażenie ma fatalny wpływ na inne organy. A my jako społeczeństwo nic sobie z tego nie robimy. I nie przejmujemy się nawet dziećmi.
Ogólnopolski Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej jest programem, który uświadamia to, co wszyscy wiedzą. Jest fatalnie. Około 85 % sześciolatków ma zęby poważnie zaatakowane próchnicą. To nie są żarty.

Jak każdy lekarz rozumiem wagę badań statystycznych, ale proszę Państwa od samego badania nic się nie zmieni. To jest tak, jakby liczyć na to, że samo zdiagnozowanie problemu usunie ten problem. Dla przykładu, choć doprawdy to jest oczywiste. Co z tego, że ortodonta stwierdzi wadę zgryzy, gdy nie zaproponuje sposobu jej leczenia. Co z tego, że endodonta załamie ręce i oznajmi, że kanały zębowe są w fatalnym stanie i zostawi pacjenta samemu sobie. Nic, absolutnie nic. W końcu będzie musiał wkroczyć chirurg stomatologiczny, bo jedyne co da się zrobić, to ekstrakcja. Tak to wygląda. Mam nadzieję, że chociaż wśród obietnic wyborczych pojawią się jakieś systemowe propozycje walki z epidemią próchnicy. Chociaż tyle.

A na razie jesteśmy skazani na radzenie sobie samemu. Kochani rodzice! Upraszam o ograniczenie dzieciom cukrów, bez cukierków żyje się znacznie lepiej niż bez zębów. Proszę o staranne szczotkowanie całych zębów, a nie tylko widocznych powierzchni. I proszę o kontakt, jeśli trzeba coś doradzić. Nie wyleczymy tak próchnicy całego społeczeństwa, ale proszę, niech każdy zadba chociaż o swoje dziecko.

O autorze

Krystyna Mancewicz

Od dziewięciu lat prowadzę własną wymarzoną klinikę stomatologiczną Artodonto. Zapewniam moim pacjentom pełną opiekę dentystyczną na najwyższym światowym poziomie. Możliwe jest to dzięki zgranemu zespołowi lekarzy i asystentek oraz perfekcyjnemu opanowaniu ultranowoczesnych technologii, które nie byłoby możliwe bez ciągłego dokształcania się. Sprzęt to nie wszystko. Przede wszystkim trzeba chcieć i umieć korzystać z niego dla dobra pacjenta.

Kontakt

Klinika Stomatologiczna Artodonto.

00-193 Warszawa Śródmieście

ul. Stawki 4a i Stawki 6