Woda zdrowia doda… także zębom!

2 lipca 2019

Krystyna Mancewicz

2 lipca 2019

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest konieczne dla zachowania zdrowia. Nikogo nie trzeba do tego przekonywać, ale warto o tym przypominać, szczególnie w upały, jakie ostatnio nawiedziły nasz kraj. Ciało może się zagapić i nie zażądać koniecznej porcji H2O.

A i sami w wyniku zmęczenia, zaangażowania w obowiązki lub urlopowe rozrywki, możemy po prostu się odwodnić. Dlatego dobrze mieć wyrobiony nawyk częstego sięgania po wodę. Dodajmy jeszcze jeden powód, a właściwie całych zestaw powodów, dla których zwykła woda jest cudowną wodą życia! Potwierdzi to każdy dobry dentysta!

Mało osób wie, że woda ma ogromne znaczenia dla zdrowia zębów.
Po pierwsze i najbardziej oczywiste – gdy skończony posiłek popijemy czystą wodą, to po prostu przy okazji płuczemy usta. Im mniej resztek zostaje w jamie ustnej, tym lepiej dla zębów i tym gorzej dla próchnicy. Niektóre produkty żywnościowe, chociaż ogólnie są zdrowe i bardzo potrzebne organizmowi, mają niekorzystne działanie na szkliwo zębów. Kwasy zawarte w owocach osłabiają szkliwo, dlatego nie pozostawiajmy ich zbyt długo w jamie ustnej.

Po drugie, unikamy suchości w ustach. Suchość w ustach, to jest jeden z symptomów odwodnienia. Niedobór śliny sam w sobie jest groźny dla zębów. Dzięki ślinie możliwy jest proces remineralizacji szkliwa. Substancje zawarte w ślinie uzupełniają mikroubytki w zębach na poziomie molekularnym. Zaburzenie procesu naturalnej remineralizacji prowadzi do szybkiej erozji szkliwa. (kliknij ten link, aby dowiedzieć się więcej o zbawiennym zjawisku remineralizacji)

Po trzecie, idealny dla całego organizmu i zębów poziom kwasowości to 7,4 pH (jeśli mierzyć go we krwi). Niedobór wody powoduje wzrost zakwaszenia całego ciała, co jest szkodliwe także dla zębów.

Po czwarte. Woda to więcej niż prosty związek chemiczny. Najzdrowsza jest woda źródlana i mineralna, która zawsze zawiera domieszkę mikroelementów. Zaleca się codziennie spożywać co najmniej półtora litra wody. Na przykład zawarty w niej wapń pokrywa nawet 20% dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek. A bez uzupełniania wapnia zęby i w ogóle kości ulegają osłabieniu. Oprócz tego wody mineralne i źródlane są bogate w inne życiodajne mikroelementy.

Na koniec ważna uwaga. Pijmy wodę niegazowaną. Ta wzbogacana dwutlenkiem węgla to po prostu delikatny, ale jednak, chemicznie rzecz biorąc, kwas, który niepotrzebnie zakwasza organizm i osłabia szkliwo zębów.

Wznieśmy toast za zdrowie czystą wodą! Smacznego!

O autorze

Krystyna Mancewicz

Od dziewięciu lat prowadzę własną wymarzoną klinikę stomatologiczną Artodonto. Zapewniam moim pacjentom pełną opiekę dentystyczną na najwyższym światowym poziomie. Możliwe jest to dzięki zgranemu zespołowi lekarzy i asystentek oraz perfekcyjnemu opanowaniu ultranowoczesnych technologii, które nie byłoby możliwe bez ciągłego dokształcania się. Sprzęt to nie wszystko. Przede wszystkim trzeba chcieć i umieć korzystać z niego dla dobra pacjenta.

Kontakt

Klinika Stomatologiczna Artodonto.

00-193 Warszawa Śródmieście

ul. Stawki 4a i Stawki 6