Przebarwienia zębów

26 lipca 2023

Krystyna Mancewicz

26 lipca 2023

Najczęstszą przyczyną naszych kłopotów z zębami są właśnie różnego rodzaju przebarwienia. Ich likwidacja, w przypadku prawidłowo ukształtowanych, lecz przebarwionych zębów jest wysoce pożądana.
Najtrudniejsze do likwidacji są przebarwienia tetracyklinowe, żółte, żółtobrązowe, szare, brązowe przebarwienia mają bardzo zmienną intensywność. Są one zazwyczaj rozproszone, ale mogą występować pasma- zazwyczaj obustronne i dotyczą kilku zębów w obu łukach.
Fluoroza jest kolejną przyczyną . Powstaje w wyniku obecności nadmiaru fluoru w organizmie podczas tworzenia szkliwa i jego mineralizacji. Jest to jedna z postaci hipoplazji szkliwa. Białe plamy są na początku, w miarę upływu czasu ciemnieją.
Kolejna grupa przebarwień spowodowana jest zewnętrznymi czynnikami środowiskowymi. Kawa, napoje, papierosy powodują powstanie żółtych brązowych plam o różnym natężeniu. Dotyczą one różnych zębów o różnej intensywności.

Choroby miazgi – uraz lub martwica zębów- przebarwienia mogą być czerwone, żółte, szare lub fioletowe- ograniczone są tylko do chorych zębów.
Kolejną grupą są przebarwienia po leczeniu endodontycznym, powstałe w wyniku krwawienia podczas usuwania miazgi. Przyczyną mogą być również leki i preparaty endodontyczne.
A na koniec- najbardziej powszechny rodzaj- płytka nazębna i kamień. Powstaje na wskutek nieodpowiedniej higieny jamy ustnej.
W jaki sposób możemy zapobiec?
Rzućmy palenie, pijmy mniej kawy i herbaty, więcej wody, przynajmniej dwa razy w roku odwiedzajmy dentystę żeby wykonać profesjonalną higienizację. Regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów oraz odpowiednie preparaty do higieny jamy ustnej
Jak leczymy przebarwienia?
METODY LECZENIA
Właściwa diagnoza pozwoli nam wybrać odpowiedni sposób leczenia. Czasami trudno jest odróżnić etiologię specyficznych przebarwień zębów. Dokładny wywiad oraz ocena ww. czynników są pomocne w ustaleniu diagnozy.
Nie zawsze jednak możemy określić dokładną etiologię danego przebarwienia. Niektóre z nich mogą być leczone za pomocą rutynowej profilaktyki. Te przebarwienia, które są ograniczone do powierzchownej warstwy szkliwa możemy usunąć.

Zapraszam na wizytę. Przyjrzymy się problemowi i na pewno znajdziemy najlepszy sposób na odzyskanie pięknego uśmiechu!

O autorze

Krystyna Mancewicz

Od dziewięciu lat prowadzę własną wymarzoną klinikę stomatologiczną Artodonto. Zapewniam moim pacjentom pełną opiekę dentystyczną na najwyższym światowym poziomie. Możliwe jest to dzięki zgranemu zespołowi lekarzy i asystentek oraz perfekcyjnemu opanowaniu ultranowoczesnych technologii, które nie byłoby możliwe bez ciągłego dokształcania się. Sprzęt to nie wszystko. Przede wszystkim trzeba chcieć i umieć korzystać z niego dla dobra pacjenta.

Kontakt

Klinika Stomatologiczna Artodonto.

00-193 Warszawa Śródmieście

ul. Stawki 4a i Stawki 6