Od krzemienia do lasera – 9 tysięcy lat stomatologii

24 lutego 2023

Krystyna Mancewicz

24 lutego 2023

Pierwsze zabiegi stomatologiczne odbywały się już w prehistorii. I wcale nie polegały, jak mogłoby się wydawać, jedynie na usuwaniu zęba. Archeolodzy na terenie obecnego Pakistanu znaleźli ludzkie uzębienie sprzed 9 tysięcy lat, na którym znajdują się ślady wiercenia.

Zęby jak perełki – w każdym dziurka

Niektóre z jedenastu znalezionych zębów należących do dorosłych mieszkańców starożytnej osady Mehrgarh były wiercone nawet kilkukrotnie. Zabieg odbywał się za pomocą krzemiennego wiertła osadzonego na patyku. Napęd stanowił sznurek – cięciwa niewielkiego łuku. Ciekawostką jest to, że pierwsze zabiegi dentystyczne tego rodzaju były w innych częściach świata przeprowadzane przez szlifierzy kamieni. Rzemieślnicy ci nabierali umiejętności przy wierceniu między innymi pereł.

Kiedy wiercenie zęba jest konieczne

Obecnie to bardzo zasadne pytanie. Ponieważ mamy wybór między wiertłem a laserem. Wybór narzędzia niestety nie zależy tylko od naszych życzeń. Czasami ząb jest w takim stanie, że konieczne jest mechaniczne usunięcie zaatakowanej próchnicą tkanki i przygotowanie odpowiedniego kształtu pod wypełnienie. W takiej sytuacji trudno uniknąć bólu, dlatego zalecany jest zabieg z zastosowanie znieczulenia. W trudniejszych przypadkach nawet sedacji. W swej fizycznej istocie bardzo przypomina to pracę opisanych wyżej starożytnych dentystów. Dlatego nie czekajmy, aż nie będzie innego wyjścia, tylko odpowiednio wcześnie umówmy się na wizytę. Dobry dentysta w Warszawie powinien posiadać nowoczesny laser stomatologiczny.

Leczenie zębów laserem

Ogólnie rzecz biorąc laser jest narzędziem o wiele precyzyjniejszym i bardzo skutecznym w leczeniu początkowej fazy próchnicy – gdy ubytek jest niewielki. Wtedy precyzja lasera jest niesamowicie pożyteczna. Laser stomatologiczny potrafi odróżnić tkankę chorą od zdrowej i usuwać tylko tę chorą. Dzięki temu obszar interwencji jest zminimalizowany. Leczenie laserem jest całkowicie bezbolesne. Komfort pacjenta jest zdecydowanie wyższy niż w przypadku wiercenia. Tak to już jest ze zdrowiem, że im szybciej zdiagnozujemy problem i przystąpimy do terapii, tym przebieg choroby jest łagodniejszy, a leczenie krótsze.

Ból to nie diagnoza. Diagnoza chroni przed bólem.

Rozwój stomatologii trwa od początku ludzkości. Warto korzystać z osiągnięć nauki. Kiedyś podstawowym symptomem choroby zębów był ból. Nasi praprzodkowie mieli niewielkie możliwości rozpoznawania chorób i ich przyczyn. Bakterie odkryto dopiero niecałe 400 lat temu. A ich związek z chorobami zębów jeszcze później. To nie wszystko. Do tej pory większości społeczeństwa wydaje się, że próchnica zębów jest zagrożeniem tylko dla zębów. Tymczasem dzisiaj już nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że bakterie próchnicowe wywołują liczne, poważne powikłania, które zagrażają zdrowiu i życiu ludzi.

Zgłębnik czy bezbłędne światło lasera diagnostycznego

Dzisiaj możemy rozpoznać początkowe stadium próchnicy bardzo wcześnie. I zająć się naprawdę bezbolesnym leczeniem. Nawet dobry dentysta może przegapić malutkie zarażenie. Dlatego w naszej Klinice diagnozę wspomagamy technologią. Służy nam do tego laser diagnostyczny, który bezbłędnie „dostrzega” każdą najdrobniejszą nawet zmianę na powierzchni zęba. Tego nie zdiagnozuje się za pomocą wgłębnika – metalowej szpikulca, który był stosowany przez tysiąclecia.

Klinika stomatologiczna Artodonto – bezbolesne leczenie próchnicy

Szczególnie polecam Rodzicom jak najwcześniejsze zapisanie się na wizytę dzieckiem. Naszym celem jest sprawić, aby dzieci nigdy nie dowiedziały się, co to jest bolący ząb.
Zapraszam również do zapoznania się z aktualnymi promocjami. I do zobaczenia – tu umówisz się na wizytę w Artodonto.

O autorze

Krystyna Mancewicz

Od dziewięciu lat prowadzę własną wymarzoną klinikę stomatologiczną Artodonto. Zapewniam moim pacjentom pełną opiekę dentystyczną na najwyższym światowym poziomie. Możliwe jest to dzięki zgranemu zespołowi lekarzy i asystentek oraz perfekcyjnemu opanowaniu ultranowoczesnych technologii, które nie byłoby możliwe bez ciągłego dokształcania się. Sprzęt to nie wszystko. Przede wszystkim trzeba chcieć i umieć korzystać z niego dla dobra pacjenta.

Kontakt

Klinika Stomatologiczna Artodonto.

00-193 Warszawa Śródmieście

ul. Stawki 4a i Stawki 6