Nie dajmy się epidemii próchnicy!

19 listopada 2020

Krystyna Mancewicz

19 listopada 2020

Niezależnie od wyniku wyborów w USA jedno jest pewne – zwycięzca będzie miał doskonale zadbane zęby. U nas bywa z tym różnie. Niestety wciąż ogromna większość Polaków ma problem z próchnicą. To, że jako dentysta bardzo często widuję zęby w fatalnym stanie już u młodych ludzi, to nie przypadek. Badania statystyczne mówią jednoznacznie, że 9 na 10 nastolatków ma zaawansowaną próchnicę. W przynajmniej jednym zębie.

Jest to bardzo poważny problem zdrowotny dla całego społeczeństwa. O zagrożeniach związanych z próchnicą pisałam wielokrotnie. Powszechność tej choroby sprawia, żeśmy  się do niej przyzwyczaili. Tymczasem próchnica prowadzi do wielu groźnych chorób,  których skutki widoczne są w skali budżetu państwa.

Kryzys związany z koronawirusem przedłuża się. Dziś trudno powiedzieć, jakie ograniczenia będą obowiązywały za tydzień. Mogłoby się wydawać, że opóźnienie w   leczeniu zębów o kilka miesięcy to nie jest problem. Otóż jest! I tak stan zębów świadczy również  o tym, że zbyt łatwo i pod lada pretekstem większość ludzi  unika dentysty. Usprawiedliwienie w postaci pandemii tylko pogarsza sytuację, dając pretekst.

Poza tym są terapie, które muszą być kontynuowane. Pojawiło się nawet takie zalecenie, aby w miarę możliwości nie odkładać zaplanowanych zabiegów medycznych. Porzucenie rozpoczętego leczenia jest fatalne w skutkach. Dotyczy to zarówno leczenia kanałowego jak i np. terapii ortodontycznej. Jeśli są więc Państwo w trakcie leczenia  stomatologicznego.  proszę nie zwlekać i realizować plan leczenia. Ach, gdybyż można było leczyć zęby za pośrednictwem telewizyty!

Taką technologią jeszcze nie dysponujemy, ale dzięki stomatologii cyfrowej potrafimy tak zaplanować proces leczenia, aby liczba wizyt była jak najmniejsza, a leczenie jak najbardziej efektywne.

Dobry gabinet stomatologiczny, dobra klinika stomatologiczna – to jedno z najbezpieczniejszych miejsc pod względem sanitarnym i epidemiologicznym. Tak było w normalnych czasach i tak jest w czasie pandemii, gdy dla nas, dentystów wprowadzono drakońskie środki ostrożności. Niektórzy uważają, że przesadne, ale lepiej dmuchać na zimne. Stosujemy się do wszystkich zaleceń, aby dać Pacjentom pewność, że nie ulegną zakażeniu koronawirusem. A więc bezpieczeństwo.

Nasza klinika ma tę przewagę, że oprócz najnowocześniejszych metod (stomatologia cyfrowa), posiadamy dwie recepcje z oddzielnymi wejściami wprost z ulicy. Umawiamy Pacjentów pojedynczo, a po każdej wizycie gabinet dentystyczny jest dezynfekowany. Korzystamy z zabezpieczeń w postaci kompletnych jednorazowych uniformów, maseczek, przyłbic i rękawic. O tym, że środki te są skuteczne świadczy to, że nasi lekarze dentyści i nasi pracownicy nie są zakażeni koronawirusem.

Na pewno nie powinniśmy ulegać psychozie i rezygnować z racjonalnych zachowań, czyli dbania o zdrowie w możliwie maksymalnym zakresie. Wszyscy pragniemy, aby pandemia się już skończyła, ale trudno przewidywać jak długo jeszcze potrwa, dlatego roztropne jest korzystanie z istniejących jeszcze możliwości leczenia.

Dbajmy o siebie. Zapraszam na wizytę!

O autorze

Krystyna Mancewicz

Od dziewięciu lat prowadzę własną wymarzoną klinikę stomatologiczną Artodonto. Zapewniam moim pacjentom pełną opiekę dentystyczną na najwyższym światowym poziomie. Możliwe jest to dzięki zgranemu zespołowi lekarzy i asystentek oraz perfekcyjnemu opanowaniu ultranowoczesnych technologii, które nie byłoby możliwe bez ciągłego dokształcania się. Sprzęt to nie wszystko. Przede wszystkim trzeba chcieć i umieć korzystać z niego dla dobra pacjenta.

Kontakt

Klinika Stomatologiczna Artodonto.

00-193 Warszawa Śródmieście

ul. Stawki 4a i Stawki 6