Próchnica nie jest medialna. Chociaż psuje zdrowie zdecydowanej większości Polaków, wliczając nawet tych, których nie dotyczy, czyli nowonarodzone dzieci i już bezzębnych starców. Jest powszechna – 9 na 10 nastolatków ma ubytki w zębach!


Próchnica zębów jest chorobą zakaźną. Tylko dzięki właściwej higienie jamy ustnej – regularne szczotkowanie zębów,  używanie nici dentystycznej, dieta – możemy eliminować bakterie odpowiedzialne za próchnicę. Zaniechanie używania szczoteczki do zębów oraz niewłaściwa dieta sprawiają, że bakterie namnażają się w płytce nazębnej. Wydzielane przez nie substancje uszkadzają i trwale niszczą twarde tkanki  zębów. Gdyby na tym kończyły swą działalność, nie byłoby jeszcze tak źle. Lecz niestety  bakterie próchnicotwórcze przenikają do krwioobiegu i atakują inne narządy. Prowadzi to do licznych powikłań próchnicy – groźnych i powszechnie występujących chorób, w  tym takich, które bezpośrednio zagrażają życiu człowieka.

Udar, zawał, zapalenie opon mózgowych, cukrzyca, sepsa – tak,  za wiele przypadków tych chorób odpowiadają bakterie znajdujące się w jamie ustnej. Oczywiście musi upłynąć trochę czasu, od zaatakowania szkliwa aż do wdarcia się do układu krwionośnego, zanim rozpocznie się podbój najważniejszych organów wewnętrznych. Ale to nic nie zmienia. Człowiek to taka istota, która potrafi przewidywać. Ponoć :). Cóż zatem się dzieje, że tak oczywisty i poważny czynnik chorobotwórczy, nawet jeśli nie liczyć samej utraty zębów i związanego z tym bólu, pozostaje lekceważony? Lekceważony zarówno  przez  ludzi jak i przez instytucje państwowe?

Dlaczego tym  problemem powinny interesować się władze?

Powód jest oczywisty. Szacuje się, że choroby będące powikłaniami próchnicy stanowią aż jedną piątą wszystkich chorób. Oznacza to, że samo wyeliminowanie próchnicy powinno wyraźnie zmniejszyć liczbę chorób wymienionych wyżej. Nawet o 20%. A tym samym poważnie zmniejszyć wydatki na służbę zdrowia. Zwalczanie próchnicy po prostu się opłaca, dlatego rozwinięte kraje już dawno to zrobiły w sposób systemowy. To proste, profilaktyka, profilaktyka, profilaktyka- w taki sposób można by sparafrazować słynne powiedzenie B. Clintona

Takiej plagi jak próchnica w Polsce nie zwalczy się indywidualnie. Potrzebne jest przemyślane i konsekwentne działanie systemowe. Przykładów ze świata jest wiele, nic tylko czerpać wzorce i wcielać je w życie. Powinno to być celem wszystkich partii politycznych. Dlaczego nie jest? Dlatego, że próchnica nie jest medialna?  Wstydzimy się tego i udajemy, że wszystko jest w porządku? Nie jest w porządku. Co roku próchnica kosztuje nas jako społeczeństwo ogromne sumy i wielkie niepotrzebne cierpienie pacjentów.

W czasach gdy leczenie próchnicy jest łatwiejsze niż kiedykolwiek, cierpią na nią już kilkuletnie dzieci! To jest niebywała sytuacja, że postęp medycyny zachodzący wszędzie, omija w Polsce akurat coś tak powszechnego. Nie potrafię tego zrozumieć. Być może chodzi o to, że nie od razu będą widziane skutki nawet najsensowniejszych działań?  A politycy zdają się wszystko oceniać tylko w perspektywie najbliższych wyborów. Cóż, myślę, że w przeciągu  kilku lat naprawdę można osiągnąć wymierne efekty. Jeśli tylko się chce.

Covid niczego nie tłumaczy. Przed pandemią było równie źle. A teraz, właśnie teraz, powinniśmy robić wszystko, aby zwiększyć odporność społeczeństwa. Zaawansowana próchnica osłabia organizm jak każda długotrwała infekcja. Naprawdę nie trzeba być doktorem medycyny, żeby rozumieć takie rzeczy.

Na początek proponuję, aby zobowiązać producentów słodyczy do umieszczenia na opakowaniach informacji przypominającej o szczotkowaniu zębów. Prosta i  sympatyczny grafika, notabene świadcząca o tym, że producent myśli o zdrowiu dzieci. Sympatyczne wezwanie na pewno zwiększyłoby chęć do mycia zębów. Dzieci łatwo ulegają wpływowi komunikatów reklamowych, jeśli do tego dodamy obowiązek posiadania szczoteczki do zębów w tornistrze ucznia i worku przedszkolaka, to już zostanie zrobiony pierwszy krok.

Likwidacja  próchnicy  w Polsce  to jest zadanie na lata, więc  tym bardziej należy zacząć coś robić jak najszybciej. Proszę o wsparcie akcji na twitterze: https://twitter.com/SZCZOTA11

Dzieci i dorosłych zapraszam na wizytę!

Nasza klinika pozostaje do Państwa dyspozycji. Jesteśmy otwarci. Ze względów na obostrzenia antycovidowe prosimy o telefoniczny kontakt, aby umówić wizytę w sposób minimalizującym ryzyko spotkania z innymi pacjentami.

Comments are closed.