Koronawirus, próchnica i prokrastynacja

28 września 2020

Krystyna Mancewicz

28 września 2020

Prokrastynacja to chorobliwe odkładanie spraw na później. Nie musi wiązać się z bezczynnością, istotne jest to, że nie zajmujemy się tym, czym powinniśmy się zajmować. Nie dość, że utrudnia realizację planów, to wpędza w zły nastrój i poczucie winy. Zamiast satysfakcji płynącej z wywiązania się z obowiązku i zastrzyku energii do cieszenia się życiem prokrastynacja wpędza w stany depresyjne lub zwiększa drażliwość i agresję.

Podstępna prokrastynacja

Niemiłą cechą prokrastynacji jest to, że z łatwością podpowiada nam świetne powody i wynajduje niby rozsądne usprawiedliwienia dla leniuchowania lub czynienia głupstw. Dbanie o zdrowie wymaga aktywnego i zaplanowanego działania. Odwlekanie pójścia do lekarza jest po prostu groźne.

Obecnie częstym powodem rezygnacji z wizyt u dentysty jest pandemia. Takie pozorne usprawiedliwienie jest szczególnie perfidne. W praktyce wygląda to tak, że troska o zdrowie jest tylko pretekstem do tego, aby to zdrowie zaniedbać.

Skutki prokrastynacji

Faktem jest, że na początku pandemii trudno było o wizytę u dentysty. Czasowo większość gabinetów uległa zamknięciu. Takie obostrzenia skutkowały zaniechaniem rozpoczętych terapii. Znam przypadek, że kilkumiesięczne odwleczenie doprowadziło do konieczności usunięcia zdrowego zęba. Kompletne zmarnowanie dużego wysiłku i kosztów poniesionych przez Pacjenta podczas leczenia ortodontycznego.

Mam nadzieję, drogi Czytelniku, że nie odwlekasz wizyty u dentysty pod pretekstem unikania koronawirusa. Rozwój chorób w jamie ustnej, na czele z tyleż banalną co ogromnie groźną próchnicą, nie zatrzyma się z sam siebie, ani tym bardziej ze względu na prokrastynację.

Klinika stomatologiczna Artodonto, tak jak każda dobra klinika stomatologiczna, pod względem higieny jest jednymi z najbezpieczniejszych miejsc w Warszawie. Zresztą zawsze tak było. Wprowadzony reżim sanitarny dodatkowo zminimalizował ryzyko kontaktu z koronawirusem.

Gabinet dentystyczny – oaza bezpieczeństwa

Pomimo kilku gabinetów i dwóch oddzielnych recepcji, pacjenci umawiani są na wizyty pojedynczo, aby całkowicie wyeliminować wspólny pobyt w poczekalni. Każdy gabinet po każdej wizycie jest odkażany. Dentyści i personel pomocniczy używa jednorazowych kombinezonów ochronnych. Przyłbice, rękawiczki i maseczki to standard.

Oferujemy pełen zakres terapii. Naszą specjalnością jest stomatologia estetyczna, ortodoncja, implanty. Posiadamy najnowocześniejszy sprzęt i zatrudniamy znakomitych specjalistów, którzy potrafią wykorzystać jego możliwości. Nowoczesna stomatologia to przede wszystkim stomatologia cyfrowa. Posiada mnóstwo zalet, niebagatelną w czasach pandemii, jest to, że przyspiesza czas terapii i zmniejsza liczbę bezpośrednich kontaktów międzyludzkich. Laser diagnostyczny i zabiegowy, skaner wewnątrzustny wyraźnie poprawia skuteczność leczenia w prostych i skomplikowanych terapiach.

Prokrastynacja państwowa?

Poza oferowaniem najnowocześniejszych rozwiązań stomatologicznych z pełną pasją zwalczamy plagę polskiego społeczeństwa, którą jest próchnica zębów – bardzo zakaźna choroba powodująca groźne, a nawet śmiertelne powikłania. Nie chcę epatować i wzbudzać lęku przed próchnicą, a byłby to lęk co najmniej tak samo uzasadniony jak przed innymi chorobami zakaźnymi. Powszechność próchnicy we współczesnej Polsce jest zatrważająca. Prokrastynacja w zakresie walki z próchnicą od lat paraliżuje państwo, ale tym bardziej nie zwalnia to każdego z nas z odpowiedzialności za zdrowie swoje i bliskich. Walczmy z próchnicą i prokrastynacją!

Nie odwlekaj wizyty u dentysty. Zapytaj o wolne terminy.

O autorze

Krystyna Mancewicz

Od dziewięciu lat prowadzę własną wymarzoną klinikę stomatologiczną Artodonto. Zapewniam moim pacjentom pełną opiekę dentystyczną na najwyższym światowym poziomie. Możliwe jest to dzięki zgranemu zespołowi lekarzy i asystentek oraz perfekcyjnemu opanowaniu ultranowoczesnych technologii, które nie byłoby możliwe bez ciągłego dokształcania się. Sprzęt to nie wszystko. Przede wszystkim trzeba chcieć i umieć korzystać z niego dla dobra pacjenta.

Kontakt

Klinika Stomatologiczna Artodonto.

00-193 Warszawa Śródmieście

ul. Stawki 4a i Stawki 6