Kiedy należy zgłosić się do lekarza ortodonty?
Dziecko w wieku żłobkowym i przedszkolnym powinno odwiedzić lekarza stomatologa, lekarza pedadoga lub pediatrę, aby sprawdzić, czy nie jest zagrożone pojawieniem się wady zgryzu.
Jeżeli dziecko prawidłowo się rozwija, ma sposób odżywiania odpowiednio dopasowany do wieku, a nie ma nawyków typu ssanie palca albo smoczka, to wszystko wydaje się być w porządku. Ale należy pamiętać, że tylko lekarz może właściwie ocenić zagrożenie.
Początkowe symptomy są łatwe do przeoczenia, a typów wad zgryzu jest wiele:
Tym baczniejszą uwagę należy zwrócić na dzieci w wieku 3-6 lat.
W tym czasie organizm dziecka bardzo szybko się rozwija, mogą pojawić się problemy z przerośniętymi migdałkami oraz z próchnicą zębów mlecznych. To częste, ale oczywiście nie jedyne przyczyny powstawania wad zgryzu. Pamiętajmy, że profilaktyka ortodontyczna jest bardzo ważna.
A kiedy dziecko zaczyna edukację szkolną, wizyta u ortodonty powinna być już obowiązkowa. W tym okresie następuje wymiana zębów mlecznych na stałe. Wyrzynają się one w odpowiedniej kolejności. Mogą wtedy pojawić się różne problemy i warto posłuchać porady ortodonty. Jest to na tyle istotne, że wczesne zdiagnozowanie problemu może zapobiec wadą zgryzu. Leczenie ortodontyczne u dorosłych trwa ok. 2-3 lata, często wiąże się z ekstrakcją zębów stałych. U dzieci odpowiednio wczesne wprowadzenie leczenia może zapobiec ukształtowaniu się wady zgryzu.
Warto zapobiegać, zanim będzie konieczne leczenie aparatem ortodontycznym. Po prostu profilaktyka. Profilaktyka ortodontyczna. Zapraszam na wizytę!