Czas do ortodonty

11 października 2019

Krystyna Mancewicz

11 października 2019

Kiedy należy zgłosić się do lekarza ortodonty?

Dziecko w wieku żłobkowym i przedszkolnym powinno odwiedzić lekarza stomatologa, lekarza pedadoga lub pediatrę, aby sprawdzić, czy nie jest zagrożone pojawieniem się wady zgryzu.

Jeżeli dziecko prawidłowo się rozwija, ma sposób odżywiania odpowiednio dopasowany do wieku, a nie ma nawyków typu ssanie palca albo smoczka, to wszystko wydaje się być w porządku. Ale należy pamiętać, że tylko lekarz może właściwie ocenić zagrożenie.

 

 

Początkowe symptomy są łatwe do przeoczenia, a typów wad zgryzu jest wiele:

– tyłozgryz
– przodozgryz
– zgryz otwarty
– zgryz głęboki
– zgryz krzyżowy
– zgryz przewieszony
Więcej o wadach zgryzu znajdą Państwo w artykule „Wady zgryzu”

 

Tym baczniejszą uwagę należy zwrócić na dzieci w wieku 3-6 lat.

W tym czasie organizm dziecka bardzo szybko się rozwija, mogą pojawić się problemy z przerośniętymi migdałkami oraz z próchnicą zębów mlecznych. To częste, ale oczywiście nie jedyne przyczyny powstawania wad zgryzu. Pamiętajmy, że profilaktyka ortodontyczna jest bardzo ważna.

A kiedy dziecko zaczyna edukację szkolną, wizyta u ortodonty powinna być już obowiązkowa. W tym okresie następuje wymiana zębów mlecznych na stałe. Wyrzynają się one w odpowiedniej kolejności. Mogą wtedy pojawić się różne problemy i warto posłuchać porady ortodonty. Jest to na tyle istotne, że wczesne zdiagnozowanie problemu może zapobiec wadą zgryzu. Leczenie ortodontyczne u dorosłych trwa ok. 2-3 lata, często wiąże się z ekstrakcją zębów stałych. U dzieci odpowiednio wczesne wprowadzenie leczenia może zapobiec ukształtowaniu się wady zgryzu.

Warto zapobiegać, zanim będzie konieczne leczenie aparatem ortodontycznym. Po prostu profilaktyka. Profilaktyka ortodontyczna. Zapraszam na wizytę!

O autorze

Krystyna Mancewicz

Od dziewięciu lat prowadzę własną wymarzoną klinikę stomatologiczną Artodonto. Zapewniam moim pacjentom pełną opiekę dentystyczną na najwyższym światowym poziomie. Możliwe jest to dzięki zgranemu zespołowi lekarzy i asystentek oraz perfekcyjnemu opanowaniu ultranowoczesnych technologii, które nie byłoby możliwe bez ciągłego dokształcania się. Sprzęt to nie wszystko. Przede wszystkim trzeba chcieć i umieć korzystać z niego dla dobra pacjenta.

Kontakt

Klinika Stomatologiczna Artodonto.

00-193 Warszawa Śródmieście

ul. Stawki 4a i Stawki 6