Aby zabieg wybielania zębów przyniósł trwały efekt, należy być przygotowanym do respektowania tzw. białej diety. Pełny efekt zabiegu wybielania zębów pojawi się w trakcie ok. dwóch tygodni. Podatność zębów na powrót do stanu przed wybielaniem zębów zależy od struktury szkliwa. Niezależnie od stopnia porowatości i sposobu wybielania, na który po konsultacji z lekarzem się zdecydujesz, musisz wiedzieć, których potraw unikać po zabiegu. Nie będzie to specjalnie trudne, ale warto być przygotowanym. Produkty spożywcze niezależnie od stopnia ich przetworzenia są bogate w barwniki pochodzenia naturalnego oraz te sztucznie dodane. Bezpośrednio po wybielaniu zębów, w celu uniknięcia ponownego przebarwienia, należy stosować białą dietę. Zanim przedstawiamy listę składników potraw, których należy unikać oraz tych, które można spożywać, proszę przeczytać kilka rad.
Po wyjściu z gabinetu
Nie wolno palić papierosów! Wiem, że każdy lekarz tak mówi, ale jeśli jesteś palaczem, to powstrzymaj się jak najdłużej od pierwszego papierosa po zabiegu. Wybielanie nie jest zabiegiem stresującym. Mam nadzieję, że świadomość odzyskania promiennego uśmiechu doda motywacji.
Zęby bezpośrednio po zabiegu mogą stać się chwilowo nadwrażliwe. Dlatego unikaj gorących i bardzo zimnych napojów lub potraw. Na wszelki wypadek możesz zaopatrzyć się w pastę do zębów nadwrażliwych. Tutaj możesz przeczytać więcej o leczeniu nadwrażliwości zębów.
Wybielanie zębów – z czym to się je, a z czym nie.
Konieczność wybielania zębów bierze się stąd, że naturalna barwa została trwale „zabrudzona”. Bezpośrednio po zabiegu zęby są znów narażone na oddziaływanie barwników, dlatego stosuj białą dietę co najmniej przez 3 dni.
Nie wolno pić:
kawy, herbat, także ziołowych, soków owocowych, czerwonego wina
Nie wolno jeść:
-kolorowych owoców w każdej postaci, także dżemów, konfitur, galaretek
– warzyw takich jak buraki, czerwona kapusta, szpinak, pomidor, papryka, marchew, rzodkiewka, szczypior, sałata, czerwona cebula, dynia, pestki słonecznika (w łupinkach)
– czerwonego mięsa, także wędlin i ryb o intensywnej barwie
– wszystkich potraw doprawionych barwiącymi przyprawami (np. curry, kurkuma, chili, papryka)
– gotowych sosów i przecierów
– żółtka jajka
– czekolady, cukierków, galaretek
Białą dieta – najczęściej wybierane produkty
Mimo, że podczas białej diety nie można jeść większości tego, co spożywamy na co dzień, to nie grozi nam śmierć głodowa. Co prawda z owoców pozostają nam tylko banany, ale białych warzyw mamy już sporo.
Biała dieta – warzywa:
– biała kapusta, kalafior, biała rzepa, ziemniaki, biały ryż, kalarepa, biała fasola, seler, cebula, czosnek, korzeń pietruszki, białe szparagi, cukinia bez skórki
Biała dieta – mięsa:
– drób – kurczaki lub indyki
– ryby – np. dorsz, halibut, morszczuk, sola
Biała dieta – nabiał:
– mleko, naturalny jogurt, kefir, maślanka, twaróg, sery o białej barwie (mozzarella, feta, ser kozi)
Biała dieta – pieczywo
– chleb i bułki bez dodatków takich jak śliwki, żurawina itp.
Przygotowanie się do białej diety może być okazją do przemyślenia i poprawienia własnych nawyków żywieniowych. Warto się do tego przygotować nie tylko ze względu na chęć utrwalenia i utrzymania efektu białych zębów.
Każdy dobry dentysta udzieli szczegółowych wskazówek i rozwieje wątpliwości. Zapraszam na wizytę.