Dobrej jakości szczoteczka do zębów powinna wytrzymać… najwyżej miesiąc. Jeśli mamy ją dłużej, to albo jest już zużyta, albo szczotkujemy zęby za krótko i zbyt rzadko. Szczególnie zwracajmy uwagę na stan szczoteczek naszych dzieci. Dzieci jak to dzieci mają czas na wszystko oprócz zabiegów higienicznych. Nie od dziś wiadomo, że dzieci dzielą się na brudne i szczęśliwe, ale w przypadku zębów to zabawne porzekadło traktujmy wyłącznie jako żart. Zaniedbania mają konsekwencje – skutkiem braku szczotkowania jest próchnica.

Zęby powinniśmy szczotkować co najmnie dwa razy dziennie. Usuwamy resztki jedzenia i pozbywamy się cienkiej warstewki osadu, w której świetnie  czują się bakterie.

Szczotkowanie zębów wieczorem jest bardzo ważne, dlatego że w nocy zachodzi naturalny proces remineralizacji szkliwa. Zawarte w ślinie substancje uzupełniają mikroubytki w powierzchni zęba. Odbywa się to na poziomie molekularnym. Tak. Zęby nie tylko się psują, ale też próbują samonaprawić. Przeszkadzają im w tym resztki pozostałe po jedzeniu (lub napojach), a przede wszystkim kamień nazębny lub osad. Aby usunąć kamień nazębny, potrzebny jest zabieg piaskowania zębów.

Poranne szczotkowanie dodatkowo zabezpiecza zęby przed powstanie kamienia i daje poczucie świeżości zwiększając chęć do uśmiechania się. Warto myć zęby także posiłkach. Tak byłoby idealnie.

Jak prawidłowo używać szczoteczki do zębów?

Nie jest to wcale taka błaha kwestia. Ogólna zasada jest taka, że należy stosować ruchy wymiatające od dziąseł ku końcom zębów, czyli stosować zasadę czerwone – białe. W ten sposób usuwam zanieczyszczenia także z przestrzeni między dziąsłami a zębem. Nie myjmy zębów tak, jakbyś chcieli podważyć dziąsła, bo to skutki mogą być przeciwne do zamierzonych.

Należy również pamiętać o tym, że ząb ma 5 powierzchni – mezjalną, dystalną, policzkową, językową (lub podniebienną) oraz żującą. Powinien być oczyszczony ze wszystkich stron. Przestrzenie międzyzębowe należy czyścić za pomocą nici dentystycznej, ponieważ sama szczoteczka nawet przy starannym szczotkowaniu może nie dotrzeć we wszystkie zakamarki. Nici dentystycznej powinniśmy używać przynajmniej raz dziennie, najlepiej wieczorem.

Każdy dobry dentysta chętnie udzieli instruktażu. W razie pytań lub potrzeby pokazania dzieciom, jak prawidłowo szczotkować zęby, chętnie odpowiem już przy najbliższej wizycie.