Szczoteczka do zębów

26 lipca 2019

Krystyna Mancewicz

26 lipca 2019

Dobrej jakości szczoteczka do zębów powinna wytrzymać… najwyżej miesiąc. Jeśli mamy ją dłużej, to albo jest już zużyta, albo szczotkujemy zęby za krótko i zbyt rzadko.

Szczególnie zwracajmy uwagę na stan szczoteczek naszych dzieci. Dzieci jak to dzieci, mają czas na wszystko oprócz zabiegów higienicznych. Nie od dziś wiadomo, że dzieci dzielą się na czyste  i szczęśliwe, ale w przypadku zębów to zabawne porzekadło traktujmy wyłącznie jako żart. Zaniedbania mają konsekwencje – skutkiem braku szczotkowania jest niestety próchnica.

Zęby powinniśmy szczotkować co najmniej dwa razy dziennie. Usuwamy resztki jedzenia i pozbywamy się cienkiej warstewki osadu, w której świetnie  czują się bakterie.

Szczotkowanie zębów wieczorem jest szczególnie bardzo ważne, dlatego że w nocy zachodzi naturalny proces remineralizacji szkliwa. Zawarte w ślinie substancje uzupełniają mikroubytki na powierzchni zęba. Odbywa się to na poziomie molekularnym. Tak. Zęby nie tylko się psują, ale też próbują się samonaprawić. Przeszkadzają im w tym resztki pozostałe po jedzeniu (lub napojach), a przede wszystkim kamień nazębny lub osad. Aby usunąć kamień nazębny, potrzebny jest zabieg piaskowania zębów.

Poranne szczotkowanie dodatkowo zabezpiecza zęby przed powstaniem kamienia i daje poczucie świeżości zwiększając chęć do uśmiechania się. Warto myć zęby także po posiłkach. Tak byłoby idealnie.

Jak prawidłowo używać szczoteczki do zębów?

Nie jest to wcale taka błaha kwestia. Ogólna zasada jest taka, że należy stosować ruchy wymiatające od dziąseł ku brzegom  zębów, czyli stosować zasadę czerwone – białe. W ten sposób usuwamy zanieczyszczenia także z przestrzeni między dziąsłami a zębem. Nie myjmy zębów tak, jakbyś chcieli podważyć dziąsła, bo to skutki mogą być przeciwne do zamierzonych.

Należy również pamiętać o tym, że ząb ma 5 powierzchni – mezjalną, dystalną, językową (lub podniebienną), policzkową lub wargową  oraz żującą. Powinien być oczyszczony ze wszystkich stron. Przestrzenie międzyzębowe należy czyścić za pomocą nici dentystycznej, ponieważ sama szczoteczka nawet przy starannym szczotkowaniu może nie dotrzeć we wszystkie zakamarki. Nici dentystycznej powinniśmy używać przynajmniej raz dziennie, najlepiej wieczorem.

Każdy dobry dentysta chętnie udzieli instruktażu. W razie pytań lub potrzeby pokazania dzieciom, jak prawidłowo szczotkować zęby, chętnie odpowiem już przy najbliższej wizycie.

O autorze

Krystyna Mancewicz

Od dziewięciu lat prowadzę własną wymarzoną klinikę stomatologiczną Artodonto. Zapewniam moim pacjentom pełną opiekę dentystyczną na najwyższym światowym poziomie. Możliwe jest to dzięki zgranemu zespołowi lekarzy i asystentek oraz perfekcyjnemu opanowaniu ultranowoczesnych technologii, które nie byłoby możliwe bez ciągłego dokształcania się. Sprzęt to nie wszystko. Przede wszystkim trzeba chcieć i umieć korzystać z niego dla dobra pacjenta.

Kontakt

Klinika Stomatologiczna Artodonto.

00-193 Warszawa Śródmieście

ul. Stawki 4a i Stawki 6