Gdy prawidłowo używa się maseczki, nie ma powodu do obaw. Na pewno obniża ryzyko zakażenia koronawirusem i innymi drobnoustrojami, które znajdują  się w powietrzu.

Jednak chciałabym zwrócić uwagę na jeden problem. Otóż przy noszeniu maseczki trzeba pamiętać o częstszym piciu wody. Choć to może wydać się dziwne, ale maseczka wysusza wnętrze jamy ustnej, szczególnie gdy oddychamy suchym zimowym powietrzem.

Niedostateczna wilgotność w jamie ustnej może zaszkodzić błonie śluzowej jamy ustnej. Poza tym ślina jest niezbędna dla utrzymania zębów w dobrej kondycji. Nie mówiąc już o tym, że także w procesie przełykania i trawienia pokarmu. Ale  zostawmy procesy trawienne, gdyż trudno jeść w założonej maseczce 🙂 Skupmy się na właściwościach śliny ze stomatologicznego punktu widzenia.

Otóż ślina oczyszcza zęby i dziąsła z nalotu, zawiera substancje utrudniające rozwój drobnoustrojów, jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania śluzówki. I ma dodatkowe właściwości regeneracyjne – mikroelementy zawarte w ślinie uzupełniają na poziomie atomowym ubytki w szkliwie. Pod wpływem napojów, pokarmów i bakterii, ze struktury szkliwa usuwane są cząsteczki. Gdy ząb jest czysty, to dzięki ślinie następuje proces naprawczy nazywany remineralizacją. Aby wspomóc to naturalne zjawisko, należy myć zęby – niech warstwa osadu nie utrudnia ślinie docierania we wszystkie zakamarki zęba. Warto, przynajmniej raz w roku umówić się na stomatologiczny przegląd. Na dzień dobry dentysta na pewno oceni stan dziąseł i  zębów,  oraz fakt,  czy osad na zębach wymaga piaskowania. Być może gdzie niegdzie zrobił się już kamień na zębach, a wtedy piaskowanie jest konieczne. Dobrze oczyszczone zęby ułatwiają ślinie wykonanie jej zadania. Bez wątpienia należy także zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, aby ślina  wydzielała się w odpowiednich ilościach. Dbajmy o piękne zęby!

Poza tym bez wody nie ma życia. Mróz, maseczka i włączone kaloryfery sprawiają, że potrzebujemy więcej wody niż zwykle.

Przypominam o promocji White Christmas. Artodonto – klinika stomatologiczna w Warszawie udziela rabat -200 złotych na wybielanie lampą Beyond, wystarczy się zapisać przed końcem roku.

Zapraszam na wizytę!

Comments are closed.