Leczenie nadwrażliwości

2008_woman.carrot-3

Nadwrażliwość zębów to ich ból wywołany nieszkodliwymi bodźcami czuciowymi, do czego dochodzi w przypadku odsłonięcia zębiny i otwarcia kanalików zębinowych. W praktyce możesz odczuwać nadwrażliwość zębów np. jako ból podczas spożywania gorących lub zimnych pokarmów lub napojów. To uciążliwa dolegliwość, która może utrudniać utrzymanie higieny uzębienia, odbierać przyjemność jedzenia, doskwierać nawet podczas wdychania chłodnego powietrza przez usta. Na szczęście problemy takie można stosunkowo łatwo wyeliminować dzięki odpowiedniej profilaktyce, a także z pomocą nowoczesnych metod leczenia nadwrażliwości.

Jak objawia się nadwrażliwość zębów?

Zasadniczym objawem nadwrażliwości zębów jest ból – o różnej intensywności, dotyczący pojedynczych zębów lub całych łuków zębowych. Tym, co specyficzne dla tego rodzaju dolegliwości jest fakt, że pojawiają się one wyłącznie pod wpływem określonych bodźców. Innymi słowy – ból, który towarzyszy nadwrażliwości zębów nie jest ciągły (jak np. w przypadku ropnia zęba), lecz krótki, ostry, pojawiający się w odpowiedzi na zimno, ciepło (bodźce termiczne), szczotkowanie, gryzienie (bodźce dotykowe) czy kwaśne pokarmy (bodźce chemiczne).

Z czego wynika nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwość zębów spowodowana jest istnieniem ubytków w szkliwie osłaniającym zębinę. Szkliwo to najtwardsza z ludzkich tkanek. Zapewnia zębom ogromną wytrzymałość. Jest nieunerwione i nieunaczynione, więc oddziaływanie na jego warstwę (czyli na zdrowe zęby) nie powoduje bólu. Jednak już w samej zębinie znajdują się zakończenia włókien nerwowych biegnących od miazgi, która ją wypełnia. Kiedy dojdzie do erozji szkliwa, tracą one swoją naturalną ochronę, a tym samym przewodzą bodźce, które odczuwamy jako ból.
Artodonto7
Przyczyny powstawania ubytków w szkliwie może być bardzo wiele:

 • zbyt mocne szczotkowanie zębów lub używanie szczoteczki do zębów o nazbyt twardych włóknach,
 • bruksizm, czyli mimowolne zaciskanie i zgrzytanie zębów, występujące często jako zaburzenie snu,
 • obgryzanie twardych przedmiotów (np. paznokci, ołówka),
 • wady zgryzu(powodujące mechaniczne ścieranie szkliwa),
 • profesjonalne czyszczenie zębów lub leczenie stomatologiczne (w takich przypadkach objawy ustępują zazwyczaj w niedługim czasie po zakończeniu terapii),
 • obecność szybko trawiących szkliwo kwasów w jamie ustnej, co ma miejsce m.in. przy:
 • częstym spożywaniu kwaśnych lub słodkich pokarmów oraz napojów gazowanych, zwłaszcza typu cola,
 • częstych wymiotach sprawiających, że sok żołądkowy zakwasza ślinę i prowadzi do chemicznego uszkodzenia szkliwa (np. podczas ciąży, lub u chorych na bulimię),
 • paleniu papierosów.

Przy nadwrażliwości zębów problemem może stać się utrzymanie odpowiednio starannej higieny jamy ustnej. Kiedy szczotkowanie czy nitkowanie uzębienia wywołuje dyskomfort, odruchowo wykonuje się je mniej dokładnie lub wręcz omija bolące miejsca, powodując efekt błędnego koła. Choroby zębów, o jakie nietrudno przy takich zaniedbaniach, pogarszają stan szkliwa. Dlatego nadwrażliwość zębów i próchnica często występują równocześnie. Niedostateczna higiena jamy ustnej jest także główną przyczyną chorób przyzębia. W tych z kolei dochodzi do odsłonięcia szyjek zębowych – mocno unerwionych i praktycznie pozbawionych szkliwa, a tym samym z natury wrażliwych na wszelkie bodźce.

Jak zapobiegać nadwrażliwości zębów?

Podstawą leczenia nadwrażliwości zębów jest odpowiednia profilaktyka. Chcąc uniknąć uciążliwych dolegliwości, przede wszystkim w prawidłowy sposób zadbaj o higienę jamy ustnej.

Myj zęby co najmniej dwa razy dziennie (rano i wieczorem), a najlepiej po każdym posiłku. Pamiętaj, by szczotkować zęby łagodnie, stosując szczoteczkę o miękkich włóknach. Zaleca się przy tym wykonywanie ruchów wymiatających – od dziąseł ku koronom zębów. Wystrzegaj się szczotkowania poziomego (wzdłuż łuków zębowych). Obszary między zębami starannie oczyszczaj z resztek jedzenia nicią dentystyczną. Używaj płynu do płukania jamy ustnej.

Jeśli masz skłonność do nadwrażliwości zębów, używaj pasty o niskim stopniu ścieralności (oznaczanym skrótem RDA – optymalna liczba to 30 RDA), z wysoką zawartością fluoru (zamyka kanaliki zębiny) i wapnia (odbudowuje szkliwo). Unikaj past wybielających oraz przeznaczonych dla palaczy – zawierają substancje, które mogą dodatkowo osłabiać szkliwo.

Unikaj spożywania kwaśnych potraw i napojów. Jeśli zjesz posiłek zawierający silne kwasy (np. sałatkę z cytrusów), zęby umyj nie wcześniej niż pół godziny po jedzeniu. W przeciwnym razie wetrzesz w szkliwo wciąż znajdujące się w ślinie kwasy, uzyskując efekt odwrotny do zamierzonego. Z tych samych względów nie szczotkuj zębów natychmiast po wymiotach.

Zadbaj o prawidłową dietę. Nadwrażliwości zębów możesz zapobiegać, spożywając produkty bogate w wapń, fosfor oraz witaminę D3. Pamiętaj także o wizytach kontrolnych u stomatologa. W naszej klinice w Warszawie leczenie nadwrażliwości zębów u pacjentów, którzy odwiedzają nas regularnie, jest rzadkością. Dzięki metodom stomatologii zachowawczej można uniknąć erozji szkliwa.

Leczenie nadwrażliwości zębów w Warszawie w Artodonto

Jeżeli zaobserwujesz u siebie objawy nadwrażliwości, koniecznie skontaktuj się z lekarzem dentystą. Leczenie nadwrażliwości zębów wymaga zdiagnozowania jej przyczyny. Dobry stomatolog zrobi to z łatwością w oparciu wywiad lekarski i obserwację Twojego uzębienia. Podpowie Ci, które nawyki warto zmienić, by utrzymać prawidłowy stan szkliwa. Stomatolog dobierze też najodpowiedniejszą metodę terapii.

W klinice Artodonto w Warszawie stosujemy nowoczesne leczenie nadwrażliwości zębów, które pozwala na całkowite wyeliminowanie problemu. Możemy zaoferować Ci:

 • Lakierowanie (fluoryzacja) polegające na pokryciu zębów lakierem fluorowym. Zabieg wzmacnia szkliwo, uodparnia je na demineralizację, chroni przed próchnicą i zabezpiecza zębinę. Lakierowanie nie pozostawia widocznych śladów, można je wykonać nawet u dzieci. Zabieg należy powtarzać co 6 miesięcy.
 • Estetyczne wypełnienia kompozytowe. Ich zastosowanie pozwala na odizolowanie zakończeń nerwowych.
 • Chirurgiczny przeszczep dziąsła. Zabieg ten wykonywany jest tylko w skrajnych przypadkach, gdy doszło do znacznego odsłonięcia korzenia zęba.

Pamiętaj, że powyższe metody leczenia nadwrażliwości przyniosą Ci ulgę w dolegliwościach tylko pod warunkiem, że po ich zastosowaniu stosować będziesz wyżej opisane zasady profilaktyki.

Kontakt

Klinika Stomatologiczna Artodonto.

00-193 Warszawa Śródmieście

ul. Stawki 4a i Stawki 6