Czy dentysta może być pożądany?

22 kwietnia 2024

Krystyna Mancewicz

22 kwietnia 2024

 

Czy dentysta może być pożądany?

Pomijamy przypadki, kiedy bardzo boli nas ząb i żadne domowe specyfiki nam nie pomagają, na domiar złego mamy weekend świąteczny i wszyscy mają wolne. Tak, tak, majówka się zbliża! Warto o tym pamiętać.

Zważywszy, że to skrajny przypadek, więc nie bierzemy go pod uwagę.

Ale- czy gabinet dentystyczny może być tzw. modnym miejscem? Takim, do którego przychodzi się z przyjemnością, dobrze się w nim czuje, kiedy człowiek ma świadomość, że na niego czekają.

 

Na szczęście czasy, kiedy wchodziło się do zimnego , dosłownie i w przenośni, gabinetu z oszklonymi szafkami wypełnionymi „narzędziami tortur”, na widok których normalnemu człowiekowi nogi się uginają, minęły.

Koniec z lizolem unoszącym się w powietrzu. Nie wiem jak Wam, ale dla mnie zapach lizolu jest synonimem strachu. Koniec z ręcznikami i serwetkami wielorazowego użytku, koniec z głośną, świdrującą turbiną.

Brrr- niektóre wspomnienia z dzieciństwa są naprawdę okropne.

 

Na szczęście mamy XXI wiek. I nową jakość w stomatologii. Mamy lasery, mikroskopy, radiologię cyfrową, implanty.  https://artodonto.pl/technika/mikroskop-endodontyczny/

Zęby nie kojarzą już się z bólem. Zęby to nasza wizytówka. https://artodonto.pl/technika/tomograf/

 

Uśmiech , radość, pożądanie – ba, nawet miłość, bo przecież odgrywają niebagatelną rolę przy pocałunku. To wszystko kojarzy się nam z zębami.

Starożytni Egipcjanie po raz pierwszy wyróżnili dentystów z ogólnego grona medyków. Było to ponad 5000 lat temu. Etruskowie uzupełniali brakujące zęby, robili coś w rodzaju mostów. Szesnasty wiek przyniósł fenomen podwójnego uzębienia.

W XVIII w nastąpiła klasyfikacja uzębienia. Od tej pory zęby zostały nazwane jako siekacze, kły, przedtrzonowce i trzonowce.

Pierwsza szkoła dentystyczna powstała w 1840 r. w Baltirmore. Cztery lata później po raz pierwszy użyto podtlenku azotu, żeby ulżyć podczas ekstrakcji zębów.

Potem były diamentowe wiertła, chłodzenie sprayem wodnym, eksperymenty z implantami, z ortodoncją.

A obecnie?

Implanty, skanery, Invisalign… długo można wymieniać. https://artodonto.pl/leczenie/ortodoncja/invisalign/

Jestem przedstawicielem jednego z najstarszych zawodów świata, proszę tylko nie wyciągać pochopnych wniosków:).

 

Rozwój jest ogromny. My, dentyści jesteśmy beneficjentami postępu. Mamy do dyspozycji najbardziej zaawansowane technologie. https://artodonto.pl/technika/smile-design/

Dzięki temu komfort pracy jest ogromny, a nasi Pacjenci są już się dentysty nie boją. Ba, coraz częściej z przyjemnością siadają na fotelu. https://artodonto.pl/technika/nowoczesne-lasery-stomatologiczne/

 

W związku z inauguracją nowej strony www.artodonto.pl,

takie dywagacje same się nasuwają.

 

Zbliża się Majówka, wiosna w rozkwicie, serdecznie zapraszam do kliniki Artodonto.

https://artodonto.pl/kontakt/