Bardzo często zęby mają niewielką powierzchniową wadę, która to psuje estetykę całego uśmiechu.  Do niedawna, aby naprawić kształt i kolor takiego zęba, trzeba było korzystać z licówek porcelanowych, które są świetną metodą uzupełniania braków i korygowania niedoskonałości, ale mimo wszystkich zalet są metodą czasochłonną. Na szczęście dla niecierpliwych pacjentów rozwój technologii stomatologicznej doprowadził do opracowania błyskawicznej metody poprawiania niewielkich wad.

Bonding – co to jest?

Bonding jest to szybka i nieinwazyjna metoda odbudowy powierzchni zębów – najczęściej wargowych i policzkowych (czyli tych widocznych dla otoczenia) – korekty ich kształtu i koloru. Jest to zabieg mało inwazyjny, zazwyczaj w niewielkim stopniu ingerujemy w struktury tkanek zęba.

Podczas jego stosowania używa się nowoczesnych kompozytów, które zapewniają trwałość i doskonałą estetykę naśladującą naturalne zęby. Bonding to zabieg stosunkowo prosty, nie wymaga szlifowania zębów, więc jest alternatywą dla licówek porcelanowych.

 

Bonding – przebieg naprawiania zębów

Etap I. Wycisk lub skan cyfrowy

Wyciski wykonuje się w celu zaprojektowania nowego kształtu zębów, tzw. wax up, oraz przygotowania specjalnej szyny silikonowej. W nasz klinice stomatologicznej polecamy skaning cyfrowy jamy ustnej, dzięki któremu leczenie jest szybsze, precyzyjniejsze i efektywniejsze.

Etap II. Zabieg właściwy

Jeżeli projekt nowego kształtu zęba jest zaakceptowany zarówno przez pacjenta jak i lekarza, można przystąpić do zabiegu. Zabieg właściwy jest zazwyczaj wykonywany podczas jednej wizyty. Po opracowaniu zęba lekarz wykorzystuje uprzednio wykonaną szynę silikonową, aby dokonać odbudowy zęba techniką flow injection.

 

Bonding – zalety

Do najważniejszych zalet bondingu należą:
Szybkość zabiegu (wystarczą 1 lub 2 wizyty)
Nieinwazyjność – brak szlifowania zębów
Całkowita bezbolesność
Doskonały dobór koloru i kształtu dzięki stomatologii cyfrowej
Możliwość powtórnego zabiegu – dzięki archiwizacji cyfrowego wycisku

 

Bonding – ograniczenia

Należy podkreślić, że bonding jest zabiegiem wykonywanym tylko w przypadkach, gdy ubytki i przebarwienia zębów nie są zbyt duże. W trudniejszych sytuacjach bierzemy pod uwagę inne rozwiązania, np.:
– licówki porcelanowe
– korony ceramiczne
– odbudowa zębów metodą Onlay i Inlay (czyli nakład i wkład)

 

Licówki porcelanowe

Jeszcze kilka słów o najchętniej wybieranej metodzie poprawiania estetyki uzębienia. Licówki porcelanowe są niezastąpione, pozwalają poprawić kolor, a także precyzyjnie zmienić kształt i fakturę zębów.
Licówki na zęby są coraz chętniej stosowaną metodą leczenia w stomatologii. Stanowią podstawę stomatologii estetycznej, pozwalając na osiągnięcie wręcz spektakularnych efektów.

Licówki pozwalają nam zmienić kształt, kolor zębów oraz na przykład zlikwidować diastemę (czyli „przerwę na lunch”). Sprawiają, że możemy znowu szeroko się uśmiechać.