Klinika Artodonto zapewnia swoim pacjentom najnowocześniejsze i jednocześnie sprawdzone rozwiązania technologiczne. Najdoskonalszą z dostępnych współcześnie metod uzupełniania braków w uzębieniu są implanty. Sama technologia to nie wszystko. Swoim pacjentom zapewniamy opiekę wybitnych specjalistów o międzynarodowej renomie. W tej prezentacji znajdą państwo podstawowe i szczegółowe informacje o implantach, przebiegu terapii oraz odpowiedź na pytanie: dlaczego implanty są coraz popularniejsze!
Przewodnik po implantach

Co to jest implant?

Implant zębowy to najnowocześniejsze i najbardziej komfortowe uzupełnienie protetyczne. Najczęściej tytanowe elementy są wszczepiane w kość szczęki lub żuchwy, aby zastąpić korzeń zęba. Umożliwiają one wykonanie różnego rodzaju prac protetycznych od pojedynczej korony przez most obejmujący cały łuk zębowy do protezy stałej. Implant zapewnia stabilną podstawę dla nowych zębów, stymuluje też tkankę kostną, co zapobiega jej zanikowi.

Inaczej mówiąc, implant to mała, cylindryczna śrubka, która będzie spełniać funkcję utraconego korzenia zęba. Łącznik, czyli przedłużenie implantu, jest przytwierdzany do szczytu metalowego cylindra. Naturalnie wyglądający sztuczny ząb (korona) jest cementowana lub przykręcana do łącznika. I już powraca doskonały uśmiech!

W każdym przypadku dobiera się rodzaj materiałów w zależności od okoliczności oraz preferencji lekarza i pacjenta.

co-to-jest-implant

Krótka historia implantu

O dawien dawna używano najróżniejszych materiałów mających zastępić brakujące zęby. Zdarzało się nawet, że wyrywano zęby biedakom, aby je zastosować u bogatszych pacjentów. Mimo licznych prób specjalistom długo nie udawało się stworzyć imitacji naturalnego zęba.Przełomowego odkrycia dokonano przypadkowo podczas eksperymentów prowadzonych w Szwecji w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Profesor Per-Ingvar Branemark badał krążenie krwi w kościach i leczenie ran. Obserwacje mógł prowadzić dzięki wszczepianiu w kości zwierząt urządzeń optycznych. Zauważył, że zawsze, ilekroć wszczepiał w kość urządzenie optyczne w obudowie z tytanu w sposób możliwie bezurazowy, kość bardzo silnie przywierała do powierzchni tytanowej. Żywa kość zrastała się z powierzchnią metalową konstrukcji w takim stopniu, jaki do tej pory uważano za niemożliwy.

Profesor Branemark wykorzystał naturalny proces gojenia się tkanki po wprowadzeniu do kości ciała obcego. Wykorzystał biologię, a dokładniej zdolności regeneracyjne żywego organizmu.
Spreparowane łoże implantu potraktował jak ranę, w której do minimum starał się ograniczyć stopień uszkodzenia tkanek. Wziął też pod uwagę szczególne właściwości tytanu, jego odporność na korozję i biokompatybilność czyli obojętność tkankową. Przy uwieńczonej sukcesem osseointegracji, następuje bezpośrednie połączenie żywej tkanki kostnej z powierzchnią tytanową implantu.

Dla kogo implant

Praktycznie każdy dorosły, zdrowy człowiek z brakującymi zębami jest kandydatem do zabiegu implantacji. Generalnie implanty zębowe są dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy mają:

  • jeden lub więcej usuniętych zębów
  • odpowiednią ilość kości szczęki lub żuchwy do wszczepienia implantów lub możliwość wykonania zabiegu odbudowy kości
  • dobry stan zdrowia tkanek jamy ustnej
  • brak schorzeń, które powodują gorsze gojenie się kości
  • nie są w stanie lub nie chcą nosić protez
  • chcą poprawić estetykę, wymowę, komfort życia
  • są gotowi poddać się kilkumiesięcznemu procesowi

Zalety implantów

Zalety implantów:

  • pełne odtworzenie funkcji naturalnego uzębienia
  • zachowanie lub poprawienie estetyki twarzy
  • unikanie szlifowania sąsiednich, naturalnych zębów
  • minimalizacja proces zaniku kości
  • niezwykła trwałość – praktycznie na całe życie
  • poprawa jakości życia:
    • poprawa wymowy
    • można jeść dowolne pokarmy, dokładnie je żując
    • wystarczy standardowa troska o higienę jamy ustnej
    • większa pewność siebie

No i nigdy więcej strachu przed wypadającą protezą!

Wstęp do leczenia

Na pierwszej wizycie lekarz ocenia stan jamy ustnej, poznaje potrzeby i oczekiwania pacjenta, a także przeprowadza wywiad na temat ogólnego stanu zdrowia (ze szczególnym uwzględnieniem chorób serca, płuc, wątroby, tarczycy, ewentualnej cukrzycy bądź osteoporozy). Pacjent powinien opowiedzieć o wszystkich lekach, jakie w danym momencie przyjmuje.
Na podstawie zdjęć pantomograficznych lekarz stwierdza ilość i jakość kości, stan zębów sąsiadujących z obszarem bezzębnym, rozmiar i położenie struktur anatomicznych sąsiadujących z okolicą, gdzie będą wszczepiane implanty (dno zatoki szczękowej, kanał żuchwy). Czasami konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej, głównie w przypadkach rozległych zabiegów lub gdy ilość kości wydaje się niewystarczająca. Dzięki tomografii komputerowej (CT) możliwe jest uzyskanie wielu cennych informacji w fazie planowania zabiegu implantologicznego. Tomografia komputerowa umożliwia analizę stanu i jakości tkanki kostnej. I jeśli dodamy do tego program interaktywnej stymulacji komputerowej, jesteśmy w stanie wszczepić implant w najdogodniejszym i najbardziej korzystnym miejscu w kości.Na podstawie tych badań lekarz przedstawia pacjentowi możliwe rozwiązania prowadzące do rekonstrukcji uzębienia.

Typowy przebieg leczenia

Typowy plan leczenia wymaga trzech lub czterech wizyt w gabinecie stomatologicznym. Czasami wizyt może być więcej, jeśli wykonywany jest zabieg odbudowy kości przed właściwą implantacją.

  • wizyta I: wszczepienie implantów
  • wizyta II: odsłonięcie implantów
  • wizyta III: wyciski do pracy protetycznej
  • wizyta IV: umocowanie koron lub mostów

Okres pomiędzy I a II wizyta jest potrzebny ze względu na tzw. osseointegrację, czyli zjawisko pełnego wgojenia metalowego elementu w żywą kość. Jest to ni mniej, ni więcej tylko mechanizm zakotwienia, który pozwala na zamocowanie elementów konstrukcji protetycznej w kości. Ten okres trwa od 1 do nawet 6 miesięcy.Czas między II a III wizytą jest potrzebny na uformowanie się dziąsła wokół odsłoniętego implantu. Między III a IV wizytą w laboratorium protetycznym wykonuje się wypełnienie stałe, czyli to, co najbardziej jest interesujące, zęby łudząco podobne do zębów naturalnych, zarówno pod względem estetycznym jak i funkcjonalnym.

Wszczepianie implantów

Bardzo delikatny i precyzyjny zabieg chirurgiczny wykonany w znieczuleniu miejscowym. Porównując ilość czasu jaką przeznaczamy na diagnostykę przedimplantacyjną, sam zabieg trwa krótko. Właściwe zaplanowanie i wykonanie zabiegu gwarantuje przyjęcie implantu. Bezpieczeństwo zabieg jest podobne jak w przypadku standardowej ekstrakcji zębów mądrości.
Implanty stomatologiczne z reguły wszczepiane są w znieczuleniu miejscowym lub, w szczególnych przypadkach, w sedacji lub znieczuleniu ogólnym. Pierwszym krokiem podczas wykonywania zabiegu implantacji jest odsłonięcie kości. Zastosowanie różnego rodzaju materiałów chirurgicznych pozwala na dokładną ocenę warunków podłoża kostnego. Następnie robi się otwór w kości i wprowadza implant. Od tego momentu cylindryczna śrubka wykonana z tytanu będzie spełniać rolę korzenia zęba. Implant jest już bezpiecznie osadzony w kości, niewielka rana zostaje zaopatrzona w szwy chirurgiczne. Z uwagi na komfort oraz zachowanie estetyki, na okres fazy wgojenia Pacjentowi zakłada się tzw. odbudowę tymczasową – stałą lub ruchomą, indywidualnie zaprojektowaną.

Zalecenia po zabiegu

W zasadzie są takie same jak po każdym zabiegu chirurgicznym. Przez 2-3 godziny po zabiegu nie należy jeść ani pić. Nie płukać wodą, ani nie stosować żadnych płukanek do ust, zęby delikatnie szczotkować. Należy unikać napojów alkoholowych i palenia papierosów do czasu ustabilizowania się procesu gojenia. Przyjmowanie odpowiednich pokarmów i napojów po zabiegu jest istotne. Nie należy spożywać napojów przez słomkę. Przez pierwsze trzy dni po zabiegu należy unikać większego wysiłku fizycznego.

Zachowanie higieny

Po zamocowaniu finalnej korony lub mostu nowe zęby pacjenta są tak stabilne jak naturalne. Należy o nie dbać podobnie jak o naturalne zęby, tj. regularnie szczotkować i nitkować przestrzenie międzyzębowe najlepiej 3 razy dziennie po każdym posiłku. Ważna jest także profesjonalna higienizacją. Żywotność zarówno naturalnych zębów, jak i tych odbudowanych na implantach, zależy w dużej mierze o samodyscypliny pacjenta w przestrzeganiu nienagannej higieny. Przynajmniej raz na 6 miesięcy korzystaj z zabiegu profesjonalnej higienizacji, czyli dokładnego oczyszczenia zębów z kamienia naddziąsłowego i tego groźniejszego, poddziąsłowego.
W przypadku pojedynczego uzupełnienia (zęba odbudowanego na implancie), szczególnie ważne jest stosowanie nici dentystycznej. Porcelanowa korona łączy się z implantem pod dziąsłem, czego konsekwencją może być zaleganie płytki nazębnej, której nie można usunąć szczoteczką, a jedynie nitką dentystyczną.

W przypadku odbudowy wielopunktowej (mostu) najefektywniejsze jest stosowanie sposobem na utrzymanie specjalnej, małej szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Jest to doskonałe rozwiązanie do czyszczenia trudno dostępnych przestrzeni pod mostami.
Regularna, dokładna higiena jamy ustnej, połączona z profesjonalnym oczyszczaniem zębów przez higienistkę sprawi, że implanty będą służyć pacjentowi przez wiele lat.

Jakie jest ryzyko zabiegu

Jak w przypadku każdej operacji, zabieg implantologiczny może nieść za sobą pewne ryzyko. Problemy zdarzają się rzadko, jednak gdy występują zazwyczaj są niewielkie i łatwe do leczenia. Komplikacje mogą występować przez zakażenie w obrębie miejsca zabiegu; uszkodzenie otaczających struktur, takich jak otaczające zęby, naczyń krwionośnych, dziąseł; a także w obrębie jamy nosowej – uszkodzenia nerwów, które mogą powodować ból, drętwienie lub mrowienie w okolicach naturalnych zębów, warg, dziąseł lub podbródka – kiedy implant umieszczony jest w górnej szczęce, mogą pojawić się problemy z zatoką.
W niektórych, lecz bardzo rzadkich, przypadkach zabieg może okazać się nieudany. Wtedy kość nieprawidłowo zrasta się z metalowym cylindrem implantu. W takich przypadkach implant jest usuwany, kość jest oczyszczana i ewentualnie można podjąć decyzje o ponownym wykonaniu zabiegu w ciągu miesiąca lub dwóch. Inna przyczyną awarii może być poluzowanie się implantu. W takim przypadku implant może zostać usunięty i zastąpiony nowym.

Dolegliwości po zabiegu

Po zabiegu implantologicznym pacjent może doświadczyć dolegliwości, które mogą wystąpić po każdym z zabiegów stomatologicznych, np.: obrzęk twarzy i dziąseł, zasinienie skóry i dziąseł, ból w miejscu implantu, niewielkie krwawienie W bardzo rzadkich przypadkach może wystąpić sztywność mięsni szczęki lub też niemożność pełnego otwarcia jamy ustnej. Gdy pojawią się wyżej wymienione niedogodności, są one zazwyczaj wynikiem przejścia igły chirurgicznej przez mięśnie szczeki. Jeśli występuje obrzęk, uczucie dyskomfortu lub inny problem w najbliższych dniach po zabiegu chirurgicznym, należy skontaktować się z lekarzem w celu wypisania leków przeciwbólowych bądź antybiotyku. Po każdym etapie zabiegu implantologicznego, lekarz może zalecić spożywanie lekkich posiłków przez 5 do 7 dni. Zazwyczaj specjaliści używają szwów samorozpuszczających, natomiast jeśli nie użyto takich, lekarz usuwa je po około 10 dniach.

Odbudowa protetyczna

Rozwój implantologii otworzył przed protetyką całkiem nowe i różnorodne możliwości terapeutyczne. Leczenie protetyczne zależy od ilości brakujących zębów oraz rodzaju planowanego uzupełnienia:

  • korony protetyczne
  • mosty uzupełniające częściowy brak uzębienia
  • proteza całkowita typu overdenture – proteza całkowita oparta na implantach

Tę ostatnią terapię stosuje się najczęściej w przypadku bezzębnej żuchwy, kiedy nie możemy wprowadzić implantów w odcinkach bocznych tkanki kostnej. Wszczepia się 2 lub 4 implanty w odcinku międzybródkowym i wykonuje protezę wspartą na belce lub zatrzaskach. W sprzyjających warunkach możliwe jest założenie prowizorycznej korony bezpośrednio po zabiegu wprowadzenia implantu. Szczególnie ważne jest to w odcinku przednim jamy ustnej, gdy zależy nam na wysokiej estetyce. Każdorazowo decyzję o takim leczeniu podejmuje lekarz.
Odbudowa protetycznaOdbudowa protetyczna 2

Proces gojenia

Okres gojenia trwa przeciętnie ok. 2 miesięcy, w zależności od stanu i jakości tkanki kostnej. Ból jest stosunkowo nieodczuwalny, a ryzyko wystąpienia jakichkolwiek komplikacji niewielkie. Nacięcie w dziąśle powstałe podczas zabiegu zostaje zszyte, a założone szwy usunięte po upływie 7 do 10 dni. Jeśli zabieg implantacyjny był połączony z zabiegiem regeneracji kości, wówczas okres gojenia trwa dłużej i zależy od indywidualnych uwarunkowań Pacjenta.
Gdy implant jest już umieszczony w kości szczęki, rozpoczyna się proces osseointegracji. Podczas tego procesu, kość szczęki rozrasta się i łączy się z powierzchnią implantu. Trwa to zwykle ok. 3 miesięcy. Jest to bardzo ważny etap, gdyż prowadzi do stworzenia solidnej bazy i podstawy dla nowego, sztucznego zęb a – tak jak korzenie dla zębów naturalnych.proces gojenia

Gdy konieczna odbudowa

Jeśli ilość i grubość kości nie jest wystarczająca, potrzebne są dodatkowe zabiegi. Kość musi wytrzymać obciążenia związane z funkcjami i parafunkcjami. Rodzaj postępowania zależy od celu, jaki ma zostać osiągnięty. Wyróżniamy dwie kategorie: plastyka tkanek twardych i miękkich; augmentacja tkanek twardych i miękkich.Poprzez plastykę modyfikowana jest pozycja lub rozmiar tkanek znajdujących się w danym obszarze. Może to być zabieg rozszczepienia wyrostka zębodołowego, zwiększenie gęstości tkanki kostnej, plastyka zatoki szczękowej lub dna jamy nosowej, osteogeneza dystrakcyjna lub przemieszczenie pni nerwowych.

Augmentacja polega na zwiększeniu objętości tkanek, materiał augmentacyjny może być różnego pochodzenia, np.: przeszczep tkanki kostnej, wolny przeszczep błony śluzowej, przeszczep łącznotkankowy. Procedury augmentacyjne mogą polegać na korygowananiu: wysokość i/lub szerokość. Rodzaje materiałów stosowanych do augmentacji są następujące: autogenne – z tego samego ustroju, allogenne – w obrębie tego samego gatunku,  ksenogenne – pozyskiwane z innego gatunku, syntetyczneW wielu przypadkach odbudowę kości wykorzystuje się równocześnie z zabiegiem wszczepiania implantu, zatem wykonywanie dodatkowych zabiegów chirurgicznych jest często zbędne.

Implanty Straumann

Szwajcarska grupa Straumann to światowy lider w implantologii stomatologicznej i regeneracji tkanek. Najwyższe standardy jakości, wiedza zdobyta przez ponad pół wieku badań oraz precyzja komponentów to podstawa, która czyni terapię implantami Straumann najbezpieczniejszą i najlepszą z możliwych.Ogromnym skokiem tecnologicznym jest SLActive . Powierzchnia tego implantu ma zdolność przyciągania i wchłaniania płynów, co prowadzi do szybkiego wgajania implantu oraz znacznego zmniejszenia ryzyka infekcji. Dzięki temu mamy możliwość zrobienia odbudowy protetycznej już po 3-4 tygodniach.

Najnowszym osiągnięciem jest krótki implant 4 mm.

Jest to najkrótszy implant gwintowany, mający zastosowanie zarówno w przypadku uzupełnień stałych jak i ruchomych u osób z dużym zanikiem wyrostka zębodołowego żuchwy, z ograniczeniami w dostępności kości oraz w przypadkach, w których jest słaba jakość kości.

Implant, dzięki któremu będzie można leczyć tych pacjentów, którzy dotychczas nie mogli być zakwalifikowani do terapii implantologicznej.

Implanty Nobel Biocare

Implanty Nobel Biocare są nowoczesnymi implantami o specjalnej, innowacyjnej konstrukcji. Nobel Biocare nadaje się do wszystkich wskazań i oferuje wyjątkową stabilność. Przystosowany jest do użytku w strefie estetycznej.

implanty NOBEL Biocare

Nobel Active to zaawansowany implant dentystyczny nowej generacji, charakteryzujący się unikalną, innowacyjną konstrukcją i protetycznym połączeniem. NobelActive jest odpowiedni dla wszystkich wskazań i oferuje wyjątkową pierwotną stabilizację, szczególnie w przypadku słabych warunków kostnych. Posiada szczególnie szerokie zastosowanie w strefie estetycznej oraz w przypadku natychmiastowej implantacji, po ekstrakcji. I dzięki jego możliwościom zmiany kierunku podczas zabiegu wszczepiania daje lekarzowi maksymalną dowolność umiejscowienia.

Implanty 3i

Implanty 3i amerykańskiej firmy BIOMET to jeden z trzech najbardziej uznanych i największych potentatów implantologicznych na świecie. Marka 3i BIOMET to około trzydzieści lat doświadczeń w produkcji i rozwoju implantów stomatologicznych..

Implanty 3i są wykonane ze specjalnego tytanu najwyższej czystości. Tytan jest od wielu dziesięcioleci stosowany z dużym powodzeniem w ortopedii. Organizm człowieka akceptuje tytan jak tkankę własną tak, że kość narasta bezpośrednio na implancie i traktuje go jak naturalny korzeń zęba. Tytan jest znany z tego, że nie wyzwala w organizmie żadnych odczynów alergicznych ani też reakcji na ciało obce. Implant tytanowy jest przez cały czas chroniony znajdującą się na jego powierzchni tzw. nieaktywną warstwą zewnętrzną, dzięki której jest on określany mianem biologicznej protezy zębowej.
implanty 3i

Najczęstsze pytania

Czy implanty są dla każdego?

W ogromnej większości przypadków tak można powiedzieć, ale decyzję o ich zastosowaniu musi podjąć lekarz specjalista.

 

Czy implanty są drogie?

Kiedyś rzeczywiście były drogie, ale dziś, dzięki postępowi technologicznemu, mają cenę przystępną. Prosimy zajrzeć do aktualnego cennika na stronie artodonto.pl

 

Jakie implanty poleca Artodonto?

Artodonto korzysta tylko z najwyższej jakości implantów produkowanych przez wiodące i uznane w świecie firmy.

 

Jak długo trwa gojenie po wszczepieniu? 

Pełen proces gojenia trwa ok. dwóch tygodni. Ale już w dwa-trzy dni po zabiegu implant sprawia wrażenie, że jest od zawsze jednym z naszych zębów.

 

Czym różni się implant od naturalnego zęba?

Implant nie jest otoczony torebką łącznotkankową. Jest on raczej podobny do zęba ankylotycznego. Jest zrośnięty z kością. Nie ma tkanki ozębnej.

 

Czy jest coś lepszego od implantów? 

Może jakieś terapie opisywane w … książkach fantastyczno-naukowych. A poważnie – nie ma lepszej metody uzupełniania braków w uzębieniu.