IMG_2231Próchnica jest chorobą twardych tkanek zęba, szkliwo, zębina  i cement korzeniowy. Nieleczona prowadzi do stanów zapalnych miazgi, a w konsekwencji do utraty zębów. Wcześnie wykryta, może ulec zatrzymaniu na skutek procesów remineralizacyjnych.

Wskaźnik zachorowań  na próchnicę w Polsce jest bardzo  wysoki.

Według Światowej Organizacji Zdrowia ponad 86% sześciolatków ma zęby zaatakowane próchnicą. Praktycznie próchnica dotyczy każdego z nas.

Wokół tej wszechobecnej choroby narosło wiele błędnych przekonań.

Nie jest prawdą, że większe spożycie cukru to większe ryzyko próchnicy. Istotną rolę odgrywa czas i częstotliwość spożycia. Pokarmy przebywające dłużej w jamie ustnej są bardziej niebezpieczne.

Dieta polegająca na częstym spożywaniu węglowodanów, tzw. podjadanie ma większe znaczenie niż całkowita ilość węglowodanów czyli cukrów w diecie. Inaczej mówiąc,  lepiej dla zębów jest zjeść tabliczkę czekolady , aniżeli dawkować ją na 5 czy więcej porcji.

Skutki nieprawidłowej troski o zęby nie dotyczą tylko jamy ustnej. Stany zgorzelinowe zębów, ropnie, owrzodzenia dziąseł, wszystko to wpływa na cały organizm człowieka. Na powikłania narażone są zwłaszcza osoby cierpiące na choroby układu kostno-stawowego, krążenia, cukrzycę oraz  osoby przewlekle chore. A już szczególnie niebezpieczne są zaniedbania w jamie ustnej u kobiet w ciąży, gdyż odbija się to na zdrowiu przyszłych dzieci.

W trakcie ciąży w wyniku zmian hormonalnych często występuje zapalenie dziąseł. Zaczerwienienie, obrzęk, krwawienie i wysięk zapalny może  występować już  w 2 miesiącu ciąży. Niedostateczna higiena prowadzi do nasilenia tych dolegliwości. I w konsekwencji dochodzi do chorób przyzębia. A to często prowadzi do przedwczesnego porodu.

 

Próchnica w zębach mlecznych nie jest groźna FAŁSZ

Nieleczona próchnica prowadzi do powikłań ropnych, bólu, konieczności zażywania antybiotyków, przedwczesnego usunięcia zębów. To z kolei powoduje  problemy ze zgryzem,  następuje zaburzone lub  utrudnione  wyrzynanie się zębów stałych. Dodatkowo,  nieco przesadzona obawa i strach przed dentystą sprawia, że z małych dzieci wyrastają osoby dorosłe z zatrważającym stanem jamy ustnej.

 

IMG_2281Protezy sprzyjają poprawie diety (w rzeczywistości wiele protez jest źle dopasowanych, przez co ich użytkownicy przechodzą na dietę małowartościową, ale łatwą do przeżucia lub połykają całe kęsy). I PRAWDA I FAŁSZ

Ruchome protezy zębowe wymuszają pewne nakazy żywieniowe. Produkty nie mogą być zbyt twarde, przynajmniej na początku użytkowania protezy ruchomej, ani zbyt małe, np. owoce z drobnymi pestkami (jagody maliny). W początkowym okresie noszenia protezy trudności są nieuniknione. Należy się przyzwyczaić do nowego sposobu żucia pokarmów oraz należy trochę zmodyfikować dietę.

Częste problemy związane z protezami ruchomymi nie wynikają z ich złego dopasowania, zakładając oczywiście, że proteza jest prawidłowo wykonana. Na retencję oraz stabilizację protezy w jamie ustnej wpływają także mięśnie warg, policzków oraz język. Utrzymanie protezy to wynik adaptacji układu nerwowo mięśniowego oraz pozytywnego nastawienia pacjenta.

Okres adaptacji do nowej protezy trwa do kilku miesięcy ale u niektórych pacjentów występuje brak pewnej adaptacji i akceptacji protezy nawet po wielu latach.

Innym istotnym problemem są zmiany na podłożu protetycznym. Po kilku latach użytkowania proteza może nie przylegać do podłoża. I wtedy nie ma wskazań do jej wymiany. Wystarczy podścielenie czyli uzupełnienie płyty protezy od jej strony wewnętrznej.

 

Osteoporoza nie dotyczy zębów a więc starsi ludzie są mniej narażeni na problemy z zębami (w rzeczywistości osteoporoza prowadzi do utraty zębów).  FAŁSZ

Istnieje  zależność między osteoporozą, menopauzą i choroba przyzębia.

Ubytek kości wyrostka zębowego oraz utrata zębów zależą od gospodarki hormonalnej. Przede wszystkim jest to związane z niedoborem estrogenów. Ale to nie oznacza, że osteoporoza dotyczy głównie kobiet. Przyczyną osteoporozy  jest spadek masy ciała, niedobór witaminy D oraz mała aktywność fizyczna. Na tę chorobę narażeni są także mężczyźni. Ponad 8% przypadków ich  dotyczy .

IMG_2355

Dentysta może być pierwszym lekarzem diagnozującym tę chorobę. Wystarczy zwykłe badanie, aby stwierdzić zmiany sygnalizujące obecność tej jakże groźnej  choroby.

 

Wszystkie plomby prędzej czy później trzeba wymienić.  FAŁSZ

Wymiana wypełnienia jest związana przede wszystkim z  higieną jamy ustnej. Próchnica wtórna czyli próchnica wokół wypełnienia powstaje w wyniku gromadzenia się płytki nazębnej lub mikroprzecieku. Duże znaczenie ma także rodzaj i jakość materiału wypełniającego oraz wielkość ubytku. Im większe wypełnienie, tym większe jest ryzyko, że za kilka lat wypełnienie należy wymienić. Do niedawna wypełnienie z próchnicą wtórną wymagało całkowitej wymiany. W świetle współczesnych badań jest to podejście zbyt radykalne i rozważa się mniej inwazyjną metodę leczenia. Czasami wystarczy zwykłe wypolerowanie wypełnienia , które usuwa namiary z mikroprzecieków odsłaniając wypełnienie całkowicie nas satysfakcjonujące.

Często wystarczy usunąć tylko powierzchowne warstwy wypełnienia i uzupełnić braki nowym wypełnieniem częściowym.