Współczesna ortodoncja czyni cuda. Potrafi wyprostować te najbardziej krzywe zęby, skorygować wadę zgryzu, rozszerzyć uśmiech, a dzięki temu wygładzić zmarszczki i złagodzić rysy twarzy. Do około 12 roku życia Pacjenta lekarz ortodonta pracuje nad wyrównaniem proporcji szczęk poprzez pobudzanie lub hamowanie ich wzrostu. W tym okresie zwracamy uwagę na stan napięcia mięśni twarzy, sposób oddychania, przełykania, wymawiania głosek. Osiągnięta  równowaga między zewnętrznymi mięśniami twarzy a mięśniami języka i przełyku odpowiada za warunki kształtowania prawidłowego zgryzu.

Ssanie kciuka, oddychanie przez usta (przerośnięty migdałek gardłowy), wada postawy – to wszystko prowadzi do dysproporcji w rozwoju szczęk. Wczesne podjęcie leczenia ortodontycznego jest w stanie zniwelować te i wiele innych  zaburzeń. W przeciwnym razie dochodzi do stłoczenia zębów, zgryzu otwartego lub głębokiego, zatrzymania zębów w kości. Sytuację mogą pogorszyć także wrodzone wady zgryzu.

Chirurgia ortodontyczna – kiedy jest niezbędna?

W przypadkach, gdy występuje przerost lub niedobór kości szczęki i/ lub żuchwy, samo leczenie ortodontyczne jest niewystarczające. Wtedy stosuje się zabiegi osteotomii szczęki i/ lub żuchwy. Proces leczenia zostaje odpowiednio zaplanowany przez lekarza ortodontę i chirurga szczękowego. Następuje cięcie kości twarzoczaszki, wykonane przez chirurga i ustawienie ich w odpowiedniej, zaplanowanej przez ortodontę pozycji. Tak ustawione kości zespala się za pomocą śrub i płytek.

Dzięki współpracy ortodonty i chirurga szczękowego możliwe jest poprawienie rysów twarzy w przypadku progenii, retrogenii, retrognacji, czy też zgryzu otwartego. Wszystkie wymienione  wady zgryzu mają wpływ na zewnętrzny wygląd twarzy, jej kształt i owal.

Piękny uśmiech to zdrowe, białe zęby, ustawione prosto w pełnych łukach zębowych. Natomiast jeśli będzie dysproporcja między tymi łukami, jeśli jeden łuk będzie cofnięty w stosunku do drugiego, czy też zauważalnie większy lub mniejszy, sukces ortodonty jest połowiczny.
Końcowy efekt estetyczny pacjenta z kostną wadą zgryzu zależy od współpracy chirurga i ortodonty. Wszystkie wady kostne negatywnie wpływają na estetykę twarzy. Celem leczenia nie jest tylko korekta wady zgryzu, ale co jest też bardzo ważne, poprawa rysów twarzy pacjenta.

Leczenie ortodontyczne jest długotrwałe. Czasami może trwać nawet i dwa lata, czasami trochę dłużej . Tradycyjne aparaty ortodontyczne wiążą się z czasowym pogorszeniem wyglądu i komfortu życia. Metalowe zamki, pierścienie w ustach to nic przyjemnego ani ładnego. Przy wykorzystaniu zaawansowanej technologii cyfrowej w Invisalign otrzymujemy wirtualny plan leczenia, począwszy od wstęnej pozycji zębów aż do końcowego, pożądanego ich ustawienia. W tym systemie nie ma zamków ani pierścieni. Są niewidoczne szyny, tzw. alignery. One powodują krok po kroku przesuwanie zębów w pożądanym przez lekarza i pacjenta kierunku, w stosunkowo krótkim czasie. Pacjent osiąga uśmiech, na który zasługuje.

Decydując się na leczenie ortodontyczne Pacjent chce mieć nie tylko równe, ładne zęby, ale pyta także, czy poprawią się jego  rysy twarzy. Jest zainteresowany likwidacją głębokich bruzd nosowo-wargowych, opadającymi kącikami ust, czy też poprawą kształtu ust. Coraz częściej na te i wiele innych pytań  możemy odpowiedzieć twierdząco, a nawet pokazać odpowiednio przygotowaną symulację komputerową.
Możemy śmiało powiedzieć, że współczesna ortodoncja potrafi zmienić rysy twarzy likwidując defekty estetyczne. Poprzez korekcję zgryzu rozszerzamy uśmiech, wygładzamy zmarszczki, a rysy twarzy łagodnieją.