Artodonto6Piękny, śnieżnobiały uśmiech, to niewątpliwie powód do dumy. Jest oznaką zdrowia, dodaje urody a nawet pomaga w karierze. I w życiu osobistym.  Wszyscy możemy być posiadaczami ładnych równych, po prostu zdrowych zębów. Czasami wystarczy zrobić tak niewiele, żeby poprawić ich stan. Niestety, nadal skutecznym przeciwnikiem jest strach przed dentystą.

Nowoczesne technologie, badania naukowe i zaawansowane programy wspomagają  nas, dentystów w walce przeciwko próchnicy, zmianom przyzębia, ubytkom zębowym. I dentofobii. Sprawiają, że ludzie mają coraz zdrowsze zęby, a my, dentyści satysfakcję z pracy i sympatię naszych Pacjentów.

Poniżej przedstawię cykl artykułów mówiących o tym, co my możemy zrobić począwszy od niewielkiego ubytku w zębie  a skończywszy na brakach w  uzębieniu. Mamy XXI wiek, a więc stomatologia też nie może pozostać w tyle. Dla nas pracują naukowcy, informatycy, biolodzy, chemicy. Mamy technologię cyfrową w ortodoncji i implantologii, lasery w leczeniu próchnicy, chorób przyzębia i chirurgii, zaawansowane technologicznie mikroskopy w endodoncji. Nasze miejsce pracy to gabinet wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt połączony z systemem multimedialnym A lekarz dentysta wykorzystuje  troszkę więcej wiedzy niż do uświęconego Borowania, Wyrywania i Wstawiania.

 

IMG_2346Diagnostyka próchnicy i leczenie- Heal Ozon, laser:

Początek próchnicy nie jest widoczny gołym okiem. Rozwija się w miejscach trudno dostępnych, w bruzdach i w przestrzeniach międzyzębowych i często dopiero ból uświadamia nam, że coś jest nie tak.
Laser diagnostyczny pozwala na skuteczną, precyzyjną ocenę diagnostyczną, i co za tym idzie prawidłowy wybór terapii. Chorobowo zmieniona tkanka zęba naświetlana światłem o odpowiedniej długości fali emituje promieniowanie fluorescencyjne, które jest wychwytywane i analizowane przez to urządzenie. Wyniki pomiarów są wyświetlane na ekranie. Badanie takie jest całkowicie bezbolesne, eliminuje zgłębnik i jego nieprzyjemne drapanie po powierzchni zęba . Jest skuteczne, pozwala na wykrycie najmniejszych ubytków. Nie uszkadza tkanek zęba, pozwala na różnicowanie zmian odwracalnych i nieodwracalnych. Jeśli chcemy Pacjentowi pokazać ubytek, wykorzystujemy kamerę wewnątrzustną z trzydziestokrotnym powiększeniem.
Laser diagnostyczny sprawdza stan naszych zębów. Ubytek próchnicowy jest mały. Tradycyjnie użylibyśmy wiertła ,niestety w trakcie tego zabiegu usuwamy także zdrowe  tkanki  znajdującej się w obrębie zmian próchnicowych. Nie jest to korzystne, mamy większy ubytek, większe wypełnienie, większą możliwość pojawienia się nieszczelności i tzw. próchnicy wtórnej,i  co za tym idzie, kolejne wizyty, kolejne borowanie, aż w którymś momencie musimy przeprowadzić leczenie endodontyczne.

Co możemy zrobić? Jeśli ubytek jest niezbyt duży, śmiało używamy Heal Ozon. Terapia healozonem polega na kontrolowanym wykorzystaniu utleniającego działania ozonu, czyli tlenu trójcząsteczkowego. Zasada działania jest bardzo prosta. Heal Ozon pobiera z powietrza tlen, przetwarza go w ozon, który jest podawany rękawem na chory ząb. Ząb jest otoczony specjalnym, silikonowym kapturkiem, który izoluje go od otoczenia. Rezultaty są imponujące: możemy usunąć 99,9% bakterii. Jeżeli doprowadzimy do wyginięcia większości mikroorganizmów, zniszczymy niszę bakterii kwasotwórczych. Ponowny rozwój tej niszy trwa kilka lat.

IMG_2520Ozonoterapia zmniejsza strach przed leczeniem, oszczędza czas, likwiduje następstwa leczenia tradycyjnego, nieszczelność brzeżną, nadwrażliwość, przebarwienie krawędzi ubytku, uszkodzenie miazgi. Jest tylko jeden warunek, głębokość ubytku nie może być większa niż 2 mm. Czy nadal jesteśmy skazani na wiertło? Nie, ale tylko wtedy, gdy dysponujemy twardym LASEREM. Jest to niezwykle precyzyjne urządzenie dające się zaprogramować tak, że usunie tylko zmienioną chorobowo tkankę bez ryzyka uszkodzenia zdrowych tkanek
Laser pracuje bezkontaktowo, czyli bez wibracji,nie drażni włókien nerwowych miazgi i nie powoduje martwicy. Obszar działania wiązki laserowej jest bardzo mały, więc efekt działania jest ograniczony do bardzo małej powierzchni i nie ma ryzyka uszkodzenia okolicznych tkanek zęba. Laser, którym obecnie pracujemy ma wbudowany system kontroli zwrotnej tzw. feedback, dzięki temu usuwane są tylko chore tkanki.

Czy leczenie laserem ogranicza się tylko do próchnicy?

Nie, jest również skuteczny w innych schorzeniach.

Czy jest bezpieczny?

Tak, nie uszkadza sąsiednich tkanek, nie uszkadza kodu genetycznego, gdyż maksima absorpcji DNA leżą w zakresie promieniowania UV, podczas gdy promieniowanie długości fali 2,94 um promieniowaniem z zakresu dalekiej podczerwieni.